TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

MWC 2024: Här är Xiaomi SU7 Max

Elbilen visades upp på Mobile World Congress i Barcelona i samband med Xiaomis nya ekosystem, Human x Car x Home.

Av / 2024-02-29 - 17:11
MWC 2024: Här är Xiaomi SU7 Max

Det var första gången som Xiaomi SU7 Max visades på europeisk mark. Xiaomi SU7 Max är en fyradörrars sedanmodell med ett batteri på 101 kWh med 800 volts arkitektur.

Enligt Xiaomi är räckvidden 800 kilometer, enligt CLTC-standarden. Motorn har 673 hästkrafter och den angivna accelerationen från 0 till 100 km/h sägs ta endast 2,8 sekunder. Xiaomi SU7 är aerodynamiskt utformad för att minimera luftmotståndet, med en koefficient på 0,195 Cd.

Här är den, Xiaomi SU7 Max. Det är dock inte säkert att bilen någonsin kommer att lanseras i Europa.

På Mobile World Congress låg Xiaomis fokus givetvis på lanseringen av två nya smartphones, Xiaomi 14 (som vi redan har testat) och Xiaomi 14 Ultra, men den kinesiska tillverkaren tog även med sig Xiaomi SU7 Max till Barcelona, för att betona att bilen också mycket snart kommer att bli en integrerad del av vår digitala vardag.

Läs också TEST: Xiaomi 14 Xiaomi har klämt in topprestanda och riktigt bra kameror i en ovanligt slank mobil.

I skrivande stund är det inte känt om eller när Xiaomi SU7 Max eventuellt kommer att lanseras på europeiska marknader.

Annons

Läs också:

MWC 2024: Xiaomi 14 och Xiaomi 14 Ultra lanserade

Båda mobilerna fokuserar på kameran och har Snapdragon 8 Gen 3 under huven.

Läs mer
(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

BYD ökar batterigarantin avsevärt

Den här kommer långt

Google uppgraderar Android Auto med Gemini

Elektriska Porsche Cayenne har 1 156 hk

Över 3 500 nya snabbladdare på väg

Porsche slopar laddkabeln

Tesla arbetar med CarPlay

Ford får grönt ljus för självkörning i hela Skandinavien

Kia utmanar VW ID. Buzz

Honda lanserar elmotorcykel i Europa

Elektrisk småbil från Renault

Google-navigering får livekamera