TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

CES 2023: NVIDIA GeForce NOW i bilen

Nvidia lanserar spel i Polestar, Hyundai och BYD.

Av / 2023-01-06 - 11:48
CES 2023: NVIDIA GeForce NOW i bilen

Elbilarna blir allt mer avancerade och uppkopplade, så det är inte det minsta förvånande att man även kan spela spel ombord. Så tänker Nvidia och lanserar GeForce NOW, i första vändan till Polestar, Hyundai och BYD.

Gaming-tjänsten är molnbaserad och bilar som har Nvidias Drive-plattform kan koppla upp sig till molnet så att man kan spela i bilen. Passagerarna i baksätet kan ladda ner flera gratisspel och spela så mycket de vill, medan de två i framsätet bara kan spela när bilen står stilla. Till exempel när man har parkerat för att ladda batteriet.

Enda förutsättningen är att man har anslutna skärmar i baksätena, förutom skärmarna i instrumentpanelen fram.

GeForce NOW stöds i Polestar 3 och modeller från kinesiska BYD. Samt nyare modeller från Hyundai, Kia och Genesis, som alla tre ingår i Hyundai Motor Group.

Polestar GFN 1280 680
Gaming i Polestar 2. Foto Nvidia

Nvidias GeForce NOW körs på bilens Android-operativsystem och det finns fler än 1 000 speltitlar, inklusive A Plague Tale, Requiem, The Witcher 3, Wild Hunt och Cyberpunk 2077. Spelen är tillgängliga i Steam-butiken, Electronic Arts-appen, Ubisoft , Epic Games Store och på GOG.com.

Annons

Spel som Fortnite, Lost Ark och Destiny 2 kan spelas gratis i bilen.

Polestar 3

Polestars första SUV byggs även i Kina.

Läs mer
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Betala för självkörning. Vänta på lov

Satellitdata bekräftar: Elbilar innebär renare luft i städerna

Tesla och Audi kör betydligt längre på vintern än BYD

Volvo EX60: Så mycket kostar den

Kinesisk Tesla Roadster-utmanare på väg till Europa

Lucid Earth: Samma räckvidd som Tesla Model Y – med halva batteristorleken

Mercedes GLB: 320 kW laddning och egen passagerarskärm

Volvo EX60: Kommer långt – och kan rädda ditt liv

”Vi har också en bil...”

Officiellt: Spela PS5-spel i din bil

Framtidens arbetsmarknad: Betjäna taxiroboten

Astra Electric blir mobil strömstation