Tre objektiv i en kamera
EufyCam S4 2-Cam Kit

Övervakning med fast kamera, rörlig kamera och zoom

För ganska exakt ett år sedan testade vi EufyCam S3 Pro 2-Cam Kit med mycket gott resultat. Nu är EufyCam S4 2-Cam Kit här och kameran har försetts med P&T-modul, med zoom. Är Eufys nya flaggskepp den ultimata övervakningskameran?

eufyCam S4 Image 1

Foto: Eufy

Nyligen testade Imou Cruiser Dual Aurora är försedd med två objektiv, varav det ena är fast och det andra kan panorera och tilta, för att följa personer som upptäcks. EufyCam S4 har ytterligare ett objektiv på P&T-modulen (med 46° synfält istället för 130° som det fasta och andra rörliga objektivet har). Det innebär att man får en fast zoom på 3x.

Eufy anger att P&T-kameran har 8x hybrid zoom, det fungerar som så att P&T-kameran (efter det att någon av kamerorna upptäckt ett rörligt objekt, till exempel en person) panorerar och tiltar till objektet, följer det och zoomar in med digital zoom upp till 3x då det andra objektivet sömlöst tar över arbetet och sedan kan fortsätta zooma digitalt för att komma ännu närmare.

Två kameror innebär att man kan täcka ett stort synfält genom att sätta startläget på P&T-kameran precis till höger eller vänster om den fasta kameran. Då får man hela 260° synfält horisontellt. Alternativt kan man rikta, och zooma in, P&T-kameran mot ett specifikt område man vill ha koll på.

Installation

Att skruva upp de två kamerorna, ladda ner appen Eufy Security och installera kamerorna samt basstationen Eufy HomeBase S380 gick mycket smidigt och snabbt. Vid installationen ska man ansluta basstationen till sin router med kabel, och eftersom undertecknads router – i skrubben under trappan – inte hade någon ledig nätverksport hamnade basstationen på hemmakontoret, kopplad med kabel till Netgear Orbi-satelliten där. Om man vill kan man efter installationen ta bort sladden och låta basstationen kommunicera via WiFi 2.4 GHz istället.

Läs också TEST: eufyCam S3 Pro 2-Cam Kit Glöm korniga svartvita bilder och krånglig installation. Säkerhetspaketet från Eufy håller ett öga på (nästan) allt, och dessutom i utmärkt kvalitet.

Kamerafästet fungerar för såväl vägg- som takmontering, men vid sistnämnda kan man inte montera medföljande solpanel på toppen av fästet utan istället får man hitta en lämplig position max tre meter från kameran – eftersom förlängningskabeln är tre meter lång.

De medföljande solpanelerna anges vara 220 procent mer effektiva än tidigare modeller, laddar med 5,5W och det ska räcka med en timmes direkt solljus om dagen för att hålla igång kameran. Vi betvivlar inte detta, eftersom batteriet i den kamera som placerades i ett gynnsamt solläge på baksidan av huset efter två veckor konstant låg på runt 80 procent. Batteriet i kameran som placerades på framsidan, där det nästan inte är något direkt solljus alls, gick från hundra till noll procent på 12 dagar. Då var det bara att lossa skruven, ta ut batteriet och ladda det fullt – vilket tar cirka sex timmar – och sätta tillbaka det igen.

Den positioneringen av kameran skulle alltså inte vara hållbar i längden, men då finns möjligheten att ansluta med strömadapter (ingår inte), vilket också möjliggör 24/7 övervakning – vilket av naturliga skäl inte fungerar med batteridrift.

Användning

Precis som med alla övervakningskameror får man en avisering i mobilen när en kamera upptäckt något, och man kan i appen se vad som händer. Man kan prata med eventuella besökare via kamerans inbyggda mikrofon och högtalare. Man kan också välja att en spotlight ska tändas när något upptäcks, eller att slå på en blinkande röd och en blå lampa, som en varning. Och man har möjlighet att aktivera larmljudet när något upptäcks, om så önskas.

Det finns en mängd inställningar i appen och man kan skräddarsy det mesta när det gäller hur kamerorna ska agera på olika saker, vid olika tider, om man är hemma eller inte hemma etcetera.

Man kan välja om kameran ska spela in och/eller skicka en avisering om den upptäcker fordon, djur, människor samt vad som i appen heter ”Mänskligt känna igen”, vilket innebär att kameran (via HomeBase S380) är försedd med ansiktsigenkänning, och funktionen använder sig av något Eufy kallar BionicMind AI Recognition. Det är en smart finess att kunna ställa in så att ingen video spelas in (och ingen avisering skickas) om det är en familjemedlem som triggar igång kameran. Det är dock inte helt tillförlitligt utan missar ibland, men sannolikt kommer det fungera bättre och med högre träffsäkerhet ju mer det används.

Läs också TEST: Imou Cruiser Dual Aurora Imou Cruiser Dual Aurora är en övervakningskamera med dubbla kameror – en fast och en som tiltar och panorerar – samt Aurora Fullfärg Nattsyn, som filmar i färg utan användning av belysning, trots att det är kolsvart.

Basstationen HomeBase S380 levereras med 16 GB inbyggd lagringskapacitet och man kan enkelt utöka den upp till hela 16 TB antingen genom att installera en SATA SSD eller genom att ansluta en USB-lagringsenhet. Det går även att lagra sina videoklipp på en NAS via RTSP – och för den som så önskar finns möjlighet att teckna ett abonnemang för lagring i molnet.

Basstationen använder enligt Eufy så kallad Multi-Bridge-teknik, vilket ska säkerställa att systemet alltid använder den mest optimala konfigurationen. Detta betyder med största sannolikhet att varje kamera kommunicerar med den enhet som har bäst signalstyrka, antingen basstationen eller routern. Under testet använde kameran på baksidan Wi-Fi medan kameran på framsidan kommunicerade direkt med basstationen.

Inspelningar

EufyCam S4 har mycket bra bildkvalitet, det gäller både den fasta kameran och den rörliga – såväl dagtid som på natten (då man kan välja att belysningen tänds och inspelningarna blir i färg eller att inga lampor tänds och inspelningarna blir i svartvitt). Till skillnad mot de flesta P&T-kameror som vi testat tidigare är det inte så lätt att på inspelningarna höra när kameran panorerar och tiltar – visst hörs det, men väldigt svagt.

EufyCam S4 sparar inte videoklippen var för sig, utan tillsammans ovanpå varandra. Överst visas videon från det fasta objektivet och underst videon från P&T-kameran. Videons upplösning är 2 688 x 3 040 pixlar, vilket innebär att varje video har upplösningen 2 688 x 1 520 pixlar, och bildfrekvensen är 15 fps. Det är en smula synd att inte video från det fasta objektivet sparas i 4K-upplösning, då den kameran är så högupplöst, men då skulle inte Eufys valda koncept att så att säga kombinera videofilerna till en enda video fungera så bra eftersom P&T-kameran har 2K-upplösning.

Det finns också en funktion kallad ”Spårning över kameror” som innebär att om en händelse upptäcks av båda kamerorna inom en viss tid (2–30 minuter) så kan man välja att två (eller fler) videoklipp automatiskt redigeras till ett enda klipp. Om man använder funktionen sjunker varje videos upplösning till 2 150 x 1 216 pixlar, men filerna blir större (tio sekunder video blir 12 MB istället för 4 MB).

Att stirra sig blind på siffror ger dock – precis som i många sammanhang – inte hela bilden av verkligheten. Jämför man till exempel EufyCam S4 med tidigare nämnda Imou Cruiser Dual Aurora så spelar den sistnämnda in videoklipp med 2 560 x 1 440 pixlar och 20 fps (alltså något lägre upplösning men högre bildfrekvens) men bildkvaliteten från EufyCam S4 är helt klart bättre – och det bör den också vara eftersom priset per kamera är ungefär det dubbla.

Vad som däremot förvånar en del är att åtkomst av Live video från kamerorna via appen inte är blixtsnabb, vilket man skulle förvänta sig av en flaggskeppsmodell som EufyCam S4. Att det tar ungefär fem sekunder från det att kameran upptäcker någonting tills det att aviseringen dimper ner i mobilen är helt ok, och i paritet med andra kameror vi testat. Men att det oftast tar fem sekunder, ibland tio och ibland närmare 20, innan man i appen (som i sig startar på en dryg sekund) ser vad kamerorna ser är inte så kul.

Videon ovan visar inspelning dagtid. Funktionen ”Spårning över kameror” har använts, så att tre klipp sammanfogats till ett.

Läs vidare
Exit mobile version