JBL har gått ihop med sportföretaget Under Armor och levererar testets dyraste öronproppar. Den främsta orsaken till priset är den inbyggda pulsmätaren som ger träningspasset en extra dimension. Med hjälp av Under Armor-appen kan du alltid hålla koll på vilken pulszon du befinner dig i, och appen kan instruera dig därefter.
Pulsmätning i örat har vi sett förut och det fungerar vanligtvis bra. Det är vårt intryck att även JBL klarar sig riktigt fint. Appen som ingår är dessutom bra, även om du självklart kan använda andra om du vill. Kul nog får man ett 12-månaders gratisabonnemang på konkurrerande MapMyRun. Om du stänger av pulsmätaren får du ett par timmar speltid extra.
En platt känsla
Vad gäller passformen har JBL en lösning som vi har vi tidigare förut. En bygel löper bakom örat och ser till att propparna siter fast. Själva propparna är ganska så stora och du får inte så ”tight” passform” som med andra modeller. Beroende på vilken sport du ägnar dig åt kan det vara både en fördel och en nackdel, men tyvärr är det också något som påverkar ljudet markant.
På grund av sin öppna design har JBL UA Wireless ett mycket platt ljud som kanske låter bra längst upp men som annars blir lite luddigt och rentav tamt i basen. Det är synd.
Slutsats
JBL Under Armour Sport Wireless Heart Rate har lite svårt att motivera det höga priset, trots att första intrycket är bra. Det beror främst på det platta ljudet, som framför allt beror på den öppna designen. Däremot finns det flera positiva egenskaper också. Passformen är väldigt bra och den inbyggda pulsmätaren är ett fint komplement.
Gillar du att springa utomhus och vill kunna hålla koll på pulsen under tiden så kan JBL vara ett okej köp.
Ljud & Bild tycker
Passformen är otroligt bra, så länge man gillar bygeln runt örat. Smart med pulsmätare i örat. Den öppna designen innebär att ljudet är väldigt platt och utan särskilt mycket bas.
Riktpris: 1400 kr
Specifikationer
Bluetooth
Vatten- och svettsäker (IPX5)
Batteritid: Upp till 8 timmar
Pulsmätare
Touch-funktion
Vikt: 20 g
Batteritid: 5 timmar
Webb: jbl.se
Också i detta test:
6 trådlösa öronproppar
Fitbit Flyer
Välgjord TUNG bas
Fitbit Flyer överraskar positivt.


Plantronics BackBeat FIT 305
Strålande för pengarna
BackBeat FIT 305 passar allt utom löpning.


Panasonic RP-BTS35
Panasonic flyger
De ser dumma ut, men sitter fast och låter riktigt bra.


Jaybird Freedom 2
En värdig tvåa med bra grepp
Jaybird har fått ordning på passformen.


Audio-Technica ATH-Sport 70BT
Bra ljud, dålig passform
Audio-Technica bör sig undan sport.


Vill du läsa hela artikeln?
Med LB+ Total får du tillgång till ALLT innehåll på Ljud & Bild och LB Home
Redan prenumerant? Logga inn.
-
Prova LB+ i 30 dagarBara 49:-
Förnyas efter 30 dagar, ingen bindningstid.
-
LB+ Total i 12 månBara 137.50 kr/mnd
Du sparar 288 :-
Vill du ha tillgång till enbart Ljud & Bild eller LB Home?
Klicka här för att beställa Ljud & Bild
Klicka här för att beställa LB Home