Sharp HT-SBW53121 är lillebror till den dyrare HT-SBW55121 som vi testade tidigare i år. Med ett pris på under 5 000 kronor är detta den billigaste soundbaren med Dolby Atmos i testet. Frågan är om ett lägre pris verkligen innebär mer valuta för pengarna.

Design och anslutningar
Sharps soundbar är en meter bred och finns i svart och silver. Vårt exemplar är svart med en tygfront och har en display på framsidan som visar vald ingång, ljudnivå och ljudformat. Både själva högtalaren och den kompakta trådlösa subwoofern har ett diskret formspråk, men känns samtidigt lite plastiga och billiga.
Bland anslutningarna finns HDMI eARC, optisk ingång, USB och Bluetooth 5.3. Två separata HDMI-ingångar är praktiska om du till exempel vill koppla in en streamer och inte vill ha TV:n påslagen när du lyssnar på musik.
Apropå musik så finns det inget inbyggt Wi-Fi, och därför inget Spotify Connect, Chromecast eller andra sätt att streama förlustfri eller högupplöst musik. I stället måste du använda Bluetooth, eller – om du vill känna dig som en tidsresenär från 2010 – stoppa in ett USB-minne med musikfiler.

Så låter Sharp HT-SBW53121
Vi börjar med den imponerande dokumentären Universum på Netflix, med Dolby Atmos-ljud. Här överraskar Sharp positivt, med en bra illusion av surroundljud och tillräckligt tydlig dialog. Morgan Freeman har inte den tyngd i rösten som vi vet att han är kapabel till, men artikulationen är fin. Filmljudet är inte i klass med JBL eller Samsung men definitivt helt godkänt.
Subwoofern fungerar okej, men den saknar djupet hos JBL Bar 500 MK2 och rappheten hos Samsung HW-Q610F. Det finns gott om bas, men det saknas lite substans och definition.
De två högtalarna på ovansidan gör ett hyfsat jobb med att skapa höjdeffekter. Man märker att något händer när vind och regn kommer ovanifrån, eller när flygplan sveper över skärmen.
Men när det blir dags för musik i stereo går det fel. Det börjar med en hemsk och artificiell efterklang när soundbaren försöker omvandla stereoljudet till surroundljud. Även när man stänger av surroundljudet finns efterklangen där. Ljudet är diffust, flyter ut och saknar helt fokus. Instrument och röster grötas ihop, stereobilden kollapsar och basen dominerar så mycket att vi väljer att sänka den ett par snäpp.
Det är synd att det låter så dåligt i stereo, för när Sharp får ett surroundformat att jobba med så lyckas den faktiskt leverera en helt godkänd filmkänsla.

Kan byggas ut med bakhögtalare
Sharp HT-SBW53121 kan utökas med trådlösa bakhögtalare (HT-SPR52021), och det kan hjälpa surroundupplevelsen ännu mer på film. Men det löser inte problemet med musik i stereo. Och med en prislapp på ungefär 4 000 kronor extra för bakhögtalarna befinner vi oss i en prisklass där konkurrensen helt enkelt är för hård.

Slutsats
Sharp HT-SBW53121 gör en hel del bra till ett riktigt behagligt pris. För 4 700 kronor får man Dolby Atmos-stöd, dedikerade topphögtalare och en trådlös subwoofer. Och den levererar varorna med filmer som har surroundljud.
Men musik i stereo förstör helhetsintrycket fullständigt. Därför vill vi direkt avråda från att köpa den här om du vill lyssna på musik ibland.
Om du bara ska använda soundbaren för filmer och TV-serier med surroundljud och aldrig, aldrig spela musik – eller för den delen film i stereo – kan Sharp vara ett bra budgetval. Men för alla andra finns det bättre alternativ i samma prisklass som faktiskt klarar båda delarna.
Också i detta test:
TCL Q65H
Kompakt soundbar med stort ljud
TCL Q65H har imponerat på oss tidigare med mycket ljud för pengarna – och utmärker sig i det här grupptestet också. Ett utmärkt köp.


JBL Bar 500MK2
Den bästa för filmen
JBL Bar 500 MK2 är en enastående soundbar som levererar imponerande ljud med både film och musik. Den saknar egentligen bara en sak.


Samsung HW-Q610F
Atmos-ljud till folkligt pris
Samsung HW-Q610F har nästan allt som behövs för att väcka liv i hemmabion – utom Wi-Fi.


Marshall Heston 60
Kompakt soundbar med krut och själ
Marshalls nya kompakta soundbar passar dig som vill ha bra ljud som tar lite plats – men du får betala en del för det snygga utseendet.


Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



