TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

VW1100ES: Ny 4K-projektor från Sony

Sony uppgraderar sin grymmaste 4K-projektor med HDMI 2.0 och 4K/60p.

Av / 2013-09-27 - 09:27
VW1100ES: Ny 4K-projektor från Sony

På den amerikanska CEDIA-mässan har Sony lanserat sin senaste teknologiska landvinning på hemmabiofronten. Den nya projektorn VPL-VW1100ES utgör tillsammans med VPL-VW500ES (som vi såg på IFA-mässan i början av september) Sonys satsning på 4K-projektorer för hemmabio. Precis som föregångaren VPL-VW1000ES är den nya värstingprojektorn gjord för att skapa en helt realistisk bild på bioduken.

R11; Våra 4K-projektorer fortsätter att höja ribban för vad de mest kräsna entusiasterna inom hemunderhållning förväntar sig av Sony. Oavsett om de vill njuta av den bästa ljud- eller bildkvaliteten så har vi rätt lösning för varje miljö, säger Patrik Eklund, Channel Account Manager på Sony Professional i ett pressmeddelande.

VPL-VW1100ES

Den nya modellen är konstruerad för att stödja utvecklingen av den nya 4K-standarden (Ultra-HD), till exempel HDMI 2.0 och visning av 4K-material med 60p-uppdateringsfrekvens.

VPL-VW1100ES har en ljusstyrka på 2000 ANSI Lumen och passar filmdukar på upp till 300 tum. Objektivet har Sonys Advanced Iris3-teknik som ger en dynamisk kontrast på 1000000:1.

Annons

Projektorn använder Sonys bildmotor Reality Creation och den senaste HDMI-standarden för att stödja 4K/60p-uppspelning. Projektorn klarar naturligtvis 3D och har en uppskalningsalgoritm designad för Blu-ray-skivor med stämpeln ”Mastered in 4K” som skalar upp till 4K-bildkvalitet från HD-material.

VPL-VW1100ES börjar säljas i Europa i november, men Sony har inte sagt någonting om priset. Billigt blir det inte. räkna med någonting i trakterna av vad föregångaren kostar, nämligen 200 000 kronor!

Sony.se

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Dolda TV-fynd

Här är TCL:s TV-modeller för 2026

Så ser Philips bästa TV-apparater ut 2026

Sony lanserar nya BRAVIA-TV och soundbars

Philips visar upp världens största Ambilight-TV

Philips lanserar nya 2026 OLED-TV-modeller

Thomson uppgraderar sin streamingbox

Samsung: 20 år på TV-toppen – men utmanarna står på kö

LG OLED G6 och C6 närmar sig

TV-priserna stiger: Så kan du fortfarande göra en bra affär

Årets TV-nyheter från Panasonic

Samsung TV kritiseras för dålig användarvänlighet