CES i Las Vegas ger oss vanligtvis en försmak av kommande trender inom TV, hemunderhållning, smarta hem och många andra kategorier. CES 2026 var inget undantag, och årets mässa erbjöd allt från enorma Micro RGB-skärmar till extremt ljusstarka MiniLED-TV-apparater, nya OLED-paneler och nästa generations HDR.

Med stora livesportevenemang som OS och VM precis runt hörnet kommer 2026 att bli ett mycket viktigt år för TV. Här är de mest intressanta TV-nyheterna och trenderna som vi tog med oss hem från Las Vegas.
1. Mest imponerande TV: Samsungs 130-tums Micro RGB
Samsung satte tidigt tonen på mässan med sin enorma 130MR95H Micro RGB-TV. Den använder Micro RGB-teknik med färgade LED-lampor i bakgrundsbelysningen och lovar 100 % BT.2020-färgtäckning och avancerad AI-styrning. Denna modell kommer att bli en sorts storebror till 115MR95F, som vi testade i slutet av 2025.
Denna flaggskeppsmodell kommer utan tvekan att ha ett sexsiffrigt pris och vara ouppnåelig för de flesta, men den signalerar att Samsung kommer att investera mer i Micro RGB-teknik i år. Förutom R95H förväntas även en mer prisvärd R85H-serie med skärmstorlekar ända ner till 55 tum. Vi fick också se nya OLED-modeller, inklusive toppmodellen S95H, så Samsung kommer att ha något för alla smaker under 2026.
2. TCL X11L: Super Quantum Dot MiniLED med extrem ljusstyrka

TCL väckte också stor uppmärksamhet med sin nya X11L, en MiniLED-TV som går mot strömmen genom att släppa RGB-bakgrundsbelysningen. Istället fokuserar TCL på så kallad Super Quantum Dot-teknologi i kombination med extrem ljusstyrka.
Med upp till 10 000 nits och cirka 20 000 dimningszoner (i 98-tumsmodellen) levererar X11L en nästan bländande bild, samtidigt som kontrasten verkade imponerande precis. Dessutom verkade betraktningsvinkeln vara avsevärt förbättrad jämfört med tidigare generationer. TCL själva anser att detta är deras allra bästa TV-lösning – till och med bättre än RGB MiniLED.
Samtidigt bekräftade TCL att de också kommer att erbjuda RGB MiniLED i mer överkomliga modeller, inklusive C9L, som också visades upp på CES.
3. Hisense utökar RGB MiniLED i flera storlekar – och ännu fler färger
För Hisense råder det ingen tvekan om vilken teknologi som står i centrum denna säsong: Den kinesiska tillverkaren anser sig redan vara en veteran inom RGB-tekniken, som man investerar ytterligare i 2026.
Flaggskeppsmodellen 116UXS med ”RGB MiniLED evo” introducerar en extra färgdiod i bakgrundsbelysningen (cyan) för att ge ännu rikare och mer sömlösa färger. Det kanske var lite tidigt, om du frågar oss – men man kan aldrig få för mycket av det goda! Samtidigt kommer flera modellserier med RGB MiniLED ner till 55 tum.
4. OLED håller fortfarande ställningarna

Även om LCD-tekniken håller på att komma ikapp, anser LG fortfarande att OLED är ”kungen” när det gäller bildkvalitet.
LG visade upp både Micro RGB-baserade skärmar och enorma MiniLED-TV-apparater på upp till 115 tum, men både LG Electronics och paneltillverkaren LG Display påpekade att OLED fortfarande har tydliga fördelar när det gäller kontrast, svärta och betraktningsvinkel.
För 2026 har LG vidareutvecklat sina skärmar med en ny generation RGB Tandem Layer-paneler i sin toppmodell G6. Dess lillebror, C6, drar också nytta av samma teknik i flera av sina skärmstorlekar, utöver den kraftfulla Alpha 11 Gen 3-videoprocessorn. Dessutom lanserade de en ny design-toppmodell – den slanka W6 Wallpaper OLED för väggmontering, med trådlös signalöverföring från en extern Zero Connect-box.
5. Dolby Vision 2 närmar sig

Ett av årets stora teman på TV-sidan var Dolby Vision 2 – nästa generation av HDR från formatjätten. En del av detta var gamla nyheter för oss som deltog på IFA 2025, men för många amerikaner var CES deras första möte med tekniken.
Streamingtjänsten Peacock bekräftade att den kommer att streama sport och annat innehåll i Dolby Vision 2 och Dolby Atmos till sina tittare i USA, inklusive live-matcher från NFL, NBA och MLB.
Dolby Vision 2 kan ge bättre bildkvalitet på både billigare och dyrare TV-apparater tack vare ytterligare information (metadata) om ljusförhållanden, kontrast och rörelse från den ursprungliga produktionen.
Under mässan meddelades att nya TV-modeller från TCL och Philips också kommer att stöda det nya formatet. LG har däremot beslutat att vänta till nästa år. Samsung fokuserar istället på alternativet HDR10+ Advanced.
6. Bättre TV-ljud: Dolby Atmos Flexconnect

Dolby är också ett välkänt namn inom ljudåtergivning, och nyheten på CES var att flera högtalartillverkare – nu också LG – har anammat den kommande Dolby Atmos Flexconnect-standarden. Detta kommer att göra det enklare att ansluta surroundhögtalare i vardagsrummet utan att behöva placera dem symmetriskt i förhållande till varandra med millimeterprecision.
Allt fungerar med hjälp av mikrofoner i TV:n eller soundbaren som mäter och justerar ljudet efter hur respektive högtalare är placerad i rummet. Dolby räknar med att fler tillverkare kommer att introducera stöd för systemet med tiden. Tekniken verkar hittills lovande, men hur bra ljudet blir beror förstås också på högtalarnas kvalitet. Hi-fi-leverantörer som Klipsch vill naturligtvis ha en del av kakan och har lanserat spännande stereohögtalare som också stöder Dolby Atmos, men utan Flexconnect.
7. AI blir en integrerad del av TV-upplevelsen 2026

På CES 2026 såg vi också hur artificiell intelligens blir allt viktigare i moderna TV-apparater. Medan det tidigare handlade om mindre förbättringar av ljud och bild, används tekniken nu inom alla områden – inklusive användarupplevelsen.
TV-apparater kan nu analysera innehållet och rummet i realtid och justera kontrast, färger och rörelser utifrån vad du faktiskt tittar på. På ljudsidan kan detta innebära att dialogen görs starkare, att bakgrundsljud filtreras bort eller att undertexterna förbättras.

AI blir också bättre på att rekommendera något bra att titta på. Smartare röststyrning, mer precisa rekommendationer och möjligheten att be om information (skådespelare, sportstatistik etcetera) under tiden gör TV:n till en mer aktiv supporter av TV-tittande, om du så önskar.
Allt detta låter onekligen lovande, men CES 2026 påminde oss också om att AI i TV-apparater inte nödvändigtvis garanterar bättre bildkvalitet. Hur väl det fungerar i praktiken beror fortfarande till stor del på hårdvaran och kvaliteten på produktens interna komponenter – panel, videoprocessor, högtalare och andra materiella faktorer. Detta är fortfarande något vi kommer att lägga stor vikt vid när vi testar produkter 2026!




