Med alltfler uppkopplade på samma abonnemang samt möjligheten att köpa HD-filmer på nätet blir efterfrågan på snabba uppkopplingar allt större. Comhem lanserar därför abonnemanget Bredband 500 där man mycket riktigt får en nedladdningshastighet på upp till 500 Mbit/s. Det gör att man kan ladda ner en HD-film på 4,5 gigabyte på en dryg minut, jämfört med en timme för 10 Mbit/s.
Samtidigt höjer man hastigheten på det tidigare snabbaste abonnemanget från 200 till 250 Mbit/s. Man höjer även uppströmshastigheten, alltså den hastighet man skickar data med, från 10 till 50 Mbit/s.
I samband med lanseringen släpps ett nytt modem med stöd för den senaste trådlösa standarden 802.11ac som i teorin kan klara 500 Mbit/s.
Bredband 500 (500/50 Mbit) kommer kosta 899 kr/månBredband 250 kostar liksom tidigare 499 kr/mån