Där nu teknik finns, där brukar också porrbranschen finnas. Virtuell verklighet är inget undantag. Nu dyker nämligen VR-porrwebbplatserna upp. En av dem är VR Bangers, som har
videor som filmas i 360 grader i 4K Ultra HD-upplösning.
Precis som när porrindustrin gick i bräschen för tekniker som DVD, VHS och internetvideo förväntas den virtuella verkligheten också bli en stor satsning. Oculus, som tillverkar VR-glasögonen Oculus Rift, fick mellan januari och november 2,7 procent av all sin trafik länkad från porrsajter. Allt enligt statistik från Similar Web.
VR Bangers, som håller till i Los Angeles, lovar att gör VR-porr mer tillgängligt genom att erbjuda ”ultra-realistiska upplevelser på alla enheter, inklusive smartmobiler”. 360-poerspektivet ska göra att det känns som om man ”är med i scenen”. Sedan är bara frågan om man verkligen har lust att komma så nära inpå.
Källa: Venturebeat
Artikelfoto: iStock
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



