TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Testskivornas ”greatest hits”

Om du har hållit på med hifi länge så har du säkert testat din stereo med speciella testskivor. Den här innehåller alla ”hittarna”!

Av / 2015-12-09 - 17:43
Testskivornas ”greatest hits”

I hifins barndom var testskivor något som alla entusiaster med självkritik var tvungna att ha i sina samlingar. Skivorna kunde hjälpa till att avslöja anläggningens svaga sidor och underlätta att korrigera fel. Högtalarnas frekvensgång och fas/motfas samt kontroll av nåltryck och antiskating på skivspelare var något av allt som skivorna kunde bidra med.

Ett trevligt hifi-snack i goda vänners lag kunde handla om högtalarnas frekvensgång – och med vilken testskiva den var uppmätt.

Nu för tiden är det inte många som ägnar sig åt att testa sina anläggningar. Trots att det faktiskt är lättare än någonsin. Det finns fortfarande testskivor på CD, men man kan också ladda ner både tongenerator och ljudtrycksmätare som appar till mobilen. Fast de har naturligtvis inte samma charm som de gamla LP-testskivorna hade.

Jonas Olesen samlar på vinyl och just testskivorna har en speciell plats i hans hjärta. Så speciell att han var tvungen att göra sin egen! Och för inte så länge sedan kunde han presentera skivan ”Test”, som bygger på ljudet från hans favorit-testskivor, egna ljud och psykoakustiska testsignaler.

På Storrs Antikvariat i Köpenhamn har en del av Jonas Olesens samling av testskivor visats upp. Foto: John Alex Hvidlykke
På Storrs Antikvariat i Köpenhamn har en del av Jonas Olesens samling av testskivor visats upp. Foto: John Alex Hvidlykke

På skivan finns sinus-svep, brus i alla regnbågens färger, vågformer och till och med ett spår med simulerad tinnitus (om du inte kan höra något av det så lider du förmodligen redan av det!). Där finns också den paradoxala Shepard-tonen, som tycks stiga konstant utan att någonsin nå slutet av frekvensregistret.

Annons

Video: Spår 11, sida 2: Disclaimer – med morse!

Skivan är gjord i en begränsad upplaga på 300 exemplar.

Detta är en annan klenod från 80-talet: en spektrumanalysator till stereon. Foto: John Alex Hvidlykke
Detta är en annan klenod från 80-talet: en spektrumanalysator till stereon. Foto: John Alex Hvidlykke

Bin (utgivaren)

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Teddybjörnen från helvetet

Monsterkatastrof i rymden: Svart hål löpte amok

Googles nya AI kan läsa handskrivna recept och planera din resa

OpenAI:s elräkning kommer att vara större än Indiens

Den existentiella skräcken att vara en dammsugare

Barbie Girl stämmer Suno

Här kommer robotpolisen

Kina kastar servrar i havet

Kan hushållsroboten förbättra vardagen?

OpenAI ger sig på musikskapande

Nike tillverkar robotskor

Trä som är starkare än stål