Riktiga hologram som vi sett i ett otal filmer, tillexempel Star Wars, ligger högt på listan över högteknologi vi alla ser fram emot. Det finns visserligen redan nästan-hologram à la 2pac, men de är bara i två dimensioner och projiceras mot en genomskinlig filmduk av glas.
Nu har Artisterna Chris Helson och Sarah Jackets tagit tekniken ett steg längre i sin utställning ”Help me Obi”. Där projiceras så stora föremål som 30 centimeter i fria luften. De syns varifrån som helst i rummet och föreställer bland annat en nyfödd baby och NASAs rymdsond Voyager 1.
Det bör dock noteras att det inte handlar om ett äkta hologram utan om ett ”360-graders videoobjekt”. Vilket kan verka som om det är en rörlig film som ser likadan ut från alla håll, i stället för ett äkta holografiskt föremål som ser olika ut från olika håll.
Någon närmare förklaring av tekniken gör inte Helson och Jackets, eftersom en patentansökan är inlämnad.
Om du råkar befinna dig i Edinburgh i Skottland mellan fram till 30 augusti så kan du ta en titt på tekniken på den stora utställningen ”Alt-W”.
Här är en videodemonstration.
Källa: Engadget
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!