TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Nu kan du handla på Elgiganten med webbkamera

Live Video Shopping för att minska spridning av coronavirus – men även intressant på flera sätt.

Nu kan du handla på Elgiganten med webbkamera

Vi lever i minst sagt speciella tider. Visst, vi är alla trötta på att läsa om Covid-19 och allt som viruset ställer till med, men ibland dyker det upp spännande läsning.

Till exempel när Elgiganten som lanserar digital butikshjälp. Alltså hjälp med att handla genom att man har ett videosamtal med en butiksanställd. Tjänsten kallas för Live Video Shopping.

Läs också Nyhet: Gråbeins hemmakontor Jodå, vi jobbar också hemifrån. Häng med hem till Gråbein och få tips om hur du gör ditt hemmakontor till en underhållningscentral.

Från hemsidan väljer man en tid som passar och vad man vill ha hjälp med. När bokningen är gjord får man ett mail som bekräftar tiden. Man får dessutom en påminnelse 20 minuter innan mötet. Själva shoppinghjälpen görs via Microsoft Team-appen i mobilen eller direkt i webbläsaren på datorn. Videosamtalet kan vara max 20 minuter långt.

1260x400 top 2020 livesvideohopping
Nu kan man få tips och råd av Elgigantens personal genom videosamtal.

Digital shoppinghjälp = framtiden?

Att Elgiganten lanserar digital shoppinghjälp är en naturlig konsekvens av att människor handlar online snarare än att besöka butikerna.

Men det är inte bara i dagsläget, när det finns en rädsla för att bli smittad av coronaviruset, som sådana tjänster är praktiska. Folk vill kunna köpa saker på ett effektivare och smidigare sätt, utan att behöva köra långt eller stå i kö. Och det kan inte minst vara bra för miljön att undvika att åka fram och tillbaka till butikerna.

Annons

Det skulle därför förvåna oss mycket om alla dessa tjänster tas bort när Covid-19-pandemin avtar. Att allt fler butiker är kontantfria och tar emot Swish är en trend vi redan har sett länge och det är garanterat här för att stanna.

Att få personlig hjälp via video när vi gör digitala shoppingrundor kan också vara något som får ett starkt fotfäste. Något som snabbt kan bli en del av vår nya vardag.

I dessa tider tvingas tillverkare och butiker tänka i nya banor, och resultatet kan bli riktigt spännande. Trots allt.

Läs mer om Live Video Shopping på Elgiganten.

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Teddybjörnen från helvetet

Monsterkatastrof i rymden: Svart hål löpte amok

Googles nya AI kan läsa handskrivna recept och planera din resa

OpenAI:s elräkning kommer att vara större än Indiens

Den existentiella skräcken att vara en dammsugare

Barbie Girl stämmer Suno

Här kommer robotpolisen

Kina kastar servrar i havet

Kan hushållsroboten förbättra vardagen?

OpenAI ger sig på musikskapande

Nike tillverkar robotskor

Trä som är starkare än stål