TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Årets bästa erbjudande - 4 veckor bara 4 kr
Köp

iPod-utvecklare vill rädda Google Glass

Det kan vara för tidigt att kalla Google Glass för ett fiasko.

iPod-utvecklare vill rädda Google Glass

Det fanns knappt någon måtta på upphetsningen när Google-glasögonen presenterades i april 2012. Glasögon som visade utökad information om omgivningen, direkt i ögat! Alla ville ha ett par. Åtminstone trodde alla att de ville ha ett par. Men när Google Glass så småningom gick att köpa, i maj 2014, svalnade intresset.

Om det var priset på närmare 10 000 kronor som var problemet eller om det berodde på att glasögonen blev förbjudna på många offentliga platser för att skydda den personliga integriteten (de har inbyggd stillbilds- och videokamera) – eller om de helt enkelt såg för nördiga ut – är det ingen som vet säkert. Det enda som är säkert är att Google i januari i år plockade bort prototypglasögonen och berättade att de nu var redo att ”utexamineras” från experimentstadiet. Sedan dess har ingen hört något. Alla har nog utgått från att Google Glass-projektet har lagts på hyllan.

Men då får vi tänka om, för nu visar det sig att projektet i stället har fått en egen Google-avdelning, som leds av Tony Fadell. Han hade en av huvudrollerna under utvecklingen av Apples två största framgångar: iPod och iPhone.

– Jag kommer ihåg hur det var när vi gjorde iPod och iPhone. Jag tror att det här kan bli lika viktigt, men det kommer att ta tid att göra på rätt sätt, sade Fadell i en intervju med BBC i somras.

När chefsutvecklaren för iPod och iPhone säger att han tror på Google Glass så ska man kanske lyssna. Han bedyrar dessutom att han inte fick projektet dumpat på sig utan erbjöd sig att vidareutveckla glasögonen eftersom han tror på dem.

Annons
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Här kommer robotpolisen

Kina kastar servrar i havet

Kan hushållsroboten förbättra vardagen?

OpenAI ger sig på musikskapande

Nike tillverkar robotskor

Trä som är starkare än stål

OpenAI utmanar Chrome med ny AI-webbläsare

Gör video av foton i Gemini

”Halva internet” är nere – så påverkas du av Amazon-felet

Iskall favorit i sökandet efter liv i rymden

Har ChatGPT blivit för woke?

Varför en åldersgräns på 15 år för sociala medier är rätt åtgärd