TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Den här tvättmaskinen styrs från mobilen

Tvättmaskiner är inte speciellt coola men vi föll för Haiers app-styrda variant som är först i världen.

Av / 2015-04-28 - 15:20
Den här tvättmaskinen styrs från mobilen

De flesta av oss tycker att tvätt är en ganska så tråkig sysselsättning, men kinesiska Haier lovar att de ska göra det mycket roligare. De har tillverkat vitvaror sedan 1984 och är stora i många länder, fast inte här hos oss i Norden.

Det kan det bli ändring på snart tack vare den här unika tvättmaskinen som ska presenteras på IFA-mässan i Berlin i september.

Maskinen styrs med en app på mobilen. Och inte nog med det: den har två trummor så att man till exempel kan tvätta lakanen i den ena och barnens färgglada tröjor i den andra. Samtidigt.

Du kan starta, stoppa och hänga med i tvättprogrammet på mobilen, eftersom Haier-tvättmaskinen går att styra med en iPhone- eller Android-app.

Man doserar tvättmedel från två separata fack överst och sätter igång tvätten på pekskärmen. Sedan är det bara att hänga med på mobilskärmen och vänta tills man får ett meddelande om att tvätten är färdig. Det går också att programmera tvättningen så att båda kamrarna blir färdiga samtidigt.

Annons

Enligt Pierig Bouret på Haier i Europa är det inte bestämt när den speciella tvättmaskinen kommer till våra breddgrader.

Haier-duowash

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Robotarna ska drömma sig till kunskap

Jakten på utomjordiska megastrukturer är kanske omöjlig

Styr din iPhone med tanken

Ja det finns vatten på månen!

ChatGPT ska bli ärligare

Få svårt material översatt till en podd

Amazon utmanar Starlink

Jättekoloss fotograferar natthimlen med 3 200 megapixlar!

Idag är det YouTubes födelsedag - hurra!

Gemini kan nu skapa video på din mobil

Fullständig förvirring om tullar på teknologi

Claude AI utmanar konkurrenterna med webbsökning