TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Två nya iPhones på väg

Tillverkningen är redan påbörjad.

Av / 2015-06-30 - 08:34
Två nya iPhones på väg

Apple brukar lansera nya iPhone-modeller i början av september, men årets nya modeller håller redan på att sättas ihop. Det rapporterar affärsmediet Bloomberg.

Det sägs handla om två S-modeller med samma design som nuvarande iPhone 6 och iPhone 6 Plus som kom förra året. Båda de nya modellerna får Force Touch-funktionen som redan finns i Apple Watch-smartklockan och den nya MacBook-datorn.

Läs också: iPhone 6S – här är alla rykten.

Force Touch ger fler funktioner om man trycker lite hårdare på skärmen – man skulle kunna säga att det är pekskärmens svar på högerklickningen.

Apple_MacBook_1000x500
Apples nya 12-tums MacBook har redan Force Touch. Nu får iPhone det också, hävdar Bloomberg.

Annons

De nya iPhone-telefonerna levereras naturligtvis med iOS 9, som lanserades i samband med WWDC i början av juni.

Bland nyheterna i det nya operativsystemet finns en förbättrad funktion som sparar ström, iCloud Drive får en egen app, en ny funktion som heter Transit som handlar om lokaltrafik i Apple Maps, en ny sorts påminnelser som påminner mycket om Google Now-funktionerna, samt mycket mer.

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

TCL vill att en AI-robot ska passa dina barn – och att din mobilskärm ska kännas som papper

10 000 européer har förbeställt en europeisk smartphone som inte skickar data till Apple eller Google

Budget-iPhone får dubbelt minne

iPad Air får turboprocessor

Äntligen en vikbar telefon som du inte behöver oroa dig för

Honor Robot Phone: Smartphone med rörlig kamera som ersätter stativ och gimbal

Vikbara smartphones har ett batteriproblem. Honor menar att Magic V6 är lösningen

Xiaomis nya mobil zoomar till 400 mm utan att bilden försämras

Samsung Galaxy S26: Mer AI, mindre bortslösad tid

Premiär för Samsung Galaxy S26

Ingen Nothing Phone (4) i år: Här är planen istället

Hälsoproblemen smartklockan missar