TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Snapdragon 8 Elite gen 5 lyfter Androidmobilerna

Qualcomm har visat upp processorn som kommer sitta i nästa års toppmobiler.

Av / 2025-09-26 - 09:55
Snapdragon 8 Elite gen 5 lyfter Androidmobilerna

Det är ingen hemlighet att det pågår en kapprustning om prestanda och energieffektivitet bland processortillverkarna. Qualcomm har precis avslöjat att de släpper en ny processor för datorer. Och häromdagen avslöjades att konkurrenten Mediateks nya Dimensity 9500-chip kommer sitta i Oppos kommande flaggskeppsmobil. Bara för att Qualcomm nu avslöjar detaljerna om sitt efterlängtade flaggskepps-chip Snapdragon 8 Elite gen 5.

Läs också Nyhet: Snapdragon X2 Elite har anlänt: Här är Qualcomms nya vapen i processorkriget Qualcomm skruvar upp till 11: Nytt extremt ARM-chip ska ge Apple och Intel en rejäl utmaning.

Som förväntat är prestanda på topp. Den tredje generationens Oryon-processor gör att prestanda ökar med 20 procent. Den nya Adreno grafikprocessor-arkitekturen gör att prestanda går upp 23 procent för de mest krävande spelen. Hexagon neuralprocessorn gör dessutom att AI-funktioner blir 37 procent snabbare.

snapdragon 8 gen5
Foto: Qualcomm

Med AI-bearbetning direkt i enheten blir det möjligt att ha AI-assistenter som kan utföra åtgärder över olika appar. Med kontinuerlig inlärning förstår de multimodala AI-modellerna användaren och kan ge proaktiva rekommendationer och förbättringar utan att data lämnar mobilen.

Läs också Nyhet: Oppo Find X9-serien är AI-flaggskepp Har Mediateks nya Dimensity 9500 chip som utmanar Qualcomms kommande prestandamonster.

Snapdragon 8 Elite gen 5 är även den första mobilplattformen som kan spela in video med Advanced Professional Video kodeken. Det gör det möjligt att spela in professionell video direkt i mobilen.

Det är redan klart att chippet kommer sitta i flaggskeppsmodeller från Asus ROG, Honor, IQII, Nubia, Oneplus, OPPO, POCO, Realmi, Redmi, Redmagic, Samsung, Sony, Vivo, Xiaomi och ZTE.

Annons
onrplus snapdragon
Foto: Oneplus

Först ut med ett tillkännagivande var Oneplus 15 som förutom den nya systemkretsen kommer ha ett avancerat kylsystem, bildmotorn DetailMax Engine och har operativsystemet OxygenOS som håller ihop allting. Fler detaljer kommer avslöjas de kommande veckorna hälsar Oneplus.

Med Snapdragon 8 Elite Gen 5 i kärnan för OnePlus 15 det arvet vidare och levererar den hastighet, intelligens och effektivitet som våra användare kräver både idag och i framtiden, säger Pete Lau, grundare av OnePlus.

Läs mer on Snapdragon 8 Elite gen 5 hos Qualcomm.

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Så blir din iPhone bättre med nya programvaran

Glöm iPhone och Samsung: här är fyra kinesiska smartphones som du kan köpa istället

Här är Samsung Galaxy Z TriFold

Slut med att styra Netflix på din TV från din smartphone

Snobben på månen: Swatchs nya samlarur får endast säljas när det snöar i Alperna

iPhone Air och Galaxy S25 Edge floppar – nu slopar kinesiska tillverkare sina slimmade modeller

Smart inspelare med autosynk

Budgetflaggskepp och billig smartklocka från OnePlus före jul

Pixelmobiler får Airdrop

Frankrike om chattkontroll: ”Vi har tagits som gisslan av dataskyddet”

Lovar en långsam och lugn Android-upplevelse

Slut på årliga iPhone-släpp