TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Samsung visar vikbar mobil

Är det vägen att gå för allt större mobilskärmar?

Av / 2018-11-09 - 18:23
Samsung visar vikbar mobil

På Samsungs utvecklarkonferens visade tillverkaren till sist upp den mobil som det har ryktats om en längre tid. Enligt företaget är det så vi ska lösa problemet med att folk vill ha allt större skärmar men utan att telefonerna blir alltför stora.

– Den är äntligen här. När den är öppen är den en surfplatta, som erbjuder upplevelsen av en stor skärm. När den är stängd är den en telefon som lätt får plats i din ficka, sa Hassan Anjum, produkt marknadsansvarig.

Samsung Infinity Flex Display smartphone
Principen bakom förvandlingen (Foto: Samsung)

För att kunna åstakomma detta har Samsung varit tvungna att utveckla nya material och tillverkningsmetoder. Den nya Infinity Flex skärmen består av ett kompositpolymer tillräckligt tunt för att klara att böjas.

Skärmen ska kunna utnyttjas på flera sätt, vilket krävde ett nytt gränssnitt med vad Samsung kallar ”Multiple Active Window”. Man ska alltså kunna ha flera fönster uppe samtidigt på skärmen.

Förhoppningsvis kommer app-utvecklare att uppdatera sina appar för att kunna köras i olika storlekar, på en skärm eller i flera fönster.

Annons

Den prototyp som visades på scenen såg fortfarande ganska klumpig ut med breda skärmkanter. Men Samsung var noga med att påpeka att detta inte är någon konceptmobil utan ska bli en konsumentmodell. De säger sig vara redo för att starta tillverkningen om ett par månader.

 

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Android 16 är redan här

Allt nytt från Apple WWDC

Huawei-scenariot hotar: USA stoppar Xiaomis chiputveckling

EU-chock: Nya regler kan få billiga smartphones att försvinna från marknaden

Ska Samsung sluta med Googles Gemini?

Samsung One UI 8 beta på väg ut

Oneplus AI snart här

OnePlus 13R kan nu överföra filer direkt till Mac

Ny OnePlus-surfplatta blir Apple-kompatibel

I höst visas nya Snapdragon

Google Gemini kommer till din smartwatch

Nu kan AI skapa musik på mobilen