TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Samsung One UI 7 är nu tillgängligt i betaversion

Fokus på AI och ny design.

Av / 2024-12-06 - 13:45
Samsung One UI 7 är nu tillgängligt i betaversion

Efter flera månaders försening har Samsung officiellt presenterat betaversionen av One UI 7, det nya användargränssnittet för företagets Galaxy-mobiler baserade på Android 15. Uppdateringen, som nu rullas ut till Galaxy S24-serien, innehåller en helt ny design och flera nya Galaxy AI-funktioner.

Den mest iögonfallande nya funktionen är ”Now Bar”, ett nytt notifieringssystem som är starkt inspirerat av iPhones Dynamic Island. Now Bar visar relevanta aktiviteter på låsskärmen, inklusive timers, musik som spelas och annan viktig information, utan att användaren behöver låsa upp telefonen.

Samsung Mobile One UI 7 Beta Program in Select Markets main3 Final
(Foto: Samsung)

Sammantaget har Samsung med One UI 7 gjort betydande visuella förändringar av användargränssnittet, som har fått en helt ny design med nya ikoner, mer strömlinjeformade widgets och en förbättrad låsskärm. Syftet är att skapa ett tydligare och mer användarvänligt gränssnitt, skriver Samsung i ett blogginlägg om den nya betaversionen.

Samsung Mobile One UI 7 Beta Program in Select Markets main5 Final
(Foto: Samsung)

Kameraappen har fått särskild uppmärksamhet med en fullständig omorganisation av knappar, lägen och kontroller. I Pro Mode har layouten förenklats för att ge användarna mer exakta inställningsmöjligheter. Till exempel ska en ny zoomkontroll i Pro Video Mode möjliggöra smidiga och kontrollerade zoomövergångar.

Läs också Nyhet: Android 15 och One UI 7 lanseras tillsammans med Galaxy S25-serien Betaversionen rullas dock ut till utvecklare redan under november.

AI

Och naturligtvis innehåller One UI 7 också nya AI-funktioner. Det är ju trots allt 2024!

Annons
Samsung Mobile One UI 7 Beta Program in Select Markets main1 Final
(Foto: Samsung)

De nya Galaxy AI-funktionerna inkluderar nya skrivverktyg som nu kan sammanfatta texter, kontrollera stavning och grammatik samt generera text. Användare kan också markera och kopiera text mellan olika appar.

Samsung Mobile One UI 7 Beta Program in Select Markets main2 Final
(Foto: Samsung)

En annan ny funktion är möjligheten att transkribera samtal på 20 olika språk.

Tillgänglighet

Betaprogrammet kommer att starta i december i utvalda länder som USA, Sydkorea, Storbritannien, Indien, Tyskland och Polen och är initialt tillgängligt för användare av Samsung Galaxy S24, Galaxy S24+ och Galaxy S24 Ultra.

Läs också Nyhet: Samsung Galaxy S25 Ultra slår prestandarekord Benchmarkresultat visar att Samsungs nästa flaggskepp är kraftfullare än iPhone 16 Pro.

Den officiella lanseringen – enligt Samsung med ytterligare AI-funktioner – är planerad till första kvartalet 2025. Förmodligen kommer den kommande Galaxy S25-serien att vara den första officiella Samsung-produkten med One UI 7-användargränssnittet installerat.

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Så blir din iPhone bättre med nya programvaran

Glöm iPhone och Samsung: här är fyra kinesiska smartphones som du kan köpa istället

Här är Samsung Galaxy Z TriFold

Slut med att styra Netflix på din TV från din smartphone

Snobben på månen: Swatchs nya samlarur får endast säljas när det snöar i Alperna

iPhone Air och Galaxy S25 Edge floppar – nu slopar kinesiska tillverkare sina slimmade modeller

Smart inspelare med autosynk

Budgetflaggskepp och billig smartklocka från OnePlus före jul

Pixelmobiler får Airdrop

Frankrike om chattkontroll: ”Vi har tagits som gisslan av dataskyddet”

Lovar en långsam och lugn Android-upplevelse

Slut på årliga iPhone-släpp