Här hemma är det Oneplus som är det kända märket men i Asien är det ägarbolaget Oppo som är dominerande. De har just tillkännagett den nya Find X9-serien där de ser ut att bli först med Mediateks nya systemkretsar.
Vad som bekräftas i Oppos pressmeddelande är att mobilerna kommer ha Dimensity 9500 chippet. Det beskrivs som ett tredje generationens AI-chip. Med en 4,21 GHz Ultra core, tre premium cores och fyra performance cores ser det ut att bli en riktigt snabb krets.

Den sägs ha 32 procent snabbare prestanda med en kärna och 17 procent snabbare med flera kärnor. Trots det ska den dra 55 procent mindre ström i prestandaläge. Grafiken ska också ha fått sig en rejäl förbättring med 33 procent högre prestanda och 42 procent effektivare strömförbrukning. Dessutom används Oppos senaste Trinity Engine för att förutse strömförbrukningen med 90 procents säkerhet vilket ytterligare optimerar strömförbrukningen.
OPPO Find X9 Pro : Velvet Titanium #OPPO #OPPOFindX9 #OPPOFindX9Pro pic.twitter.com/IW0yPviBpU
— Tech Home (@TechHome100) September 23, 2025
Enligt de bilder som släppts ser mobilerna ut att ha ett fyrdubbelt kamerasystem på baksidan med teknik från Hasselblad. Ett samarbete som Oneplus nyligen har avslutat. Telekameran ska ha en 200 megapixels sensor och ett periskopobjektiv.
Under huven kör de Oppos nya ColorOS 16 som är baserat på Android 16 och ska släppas den 15 oktober.

Mobilerna sägs även ha rejäla batterier med 7 000 mAh för den vanliga modellen och hela 7 500 mAh för Pro-modellen.
Det är väl inte helt otroligt att Find X9 lanserar samtidigt som ColorOS 16 i Kina. Mest intressant är att mobilerna sägs lanseras ”internationellt” efter det. Betyder det att Oppo även kommer till Skandinavien?



