Två framstående amerikanska lagstiftare har formellt begärt att det amerikanska handelsdepartementet undersöker säkerhetsriskerna med mobiler från kinesiska OnePlus. I ett brev till handelsminister Howard Lutnick hävdar lagstiftarna att OnePlus-enheter eventuellt samlar in och skickar känslig användardata, inklusive skärmdumpar, till servrar under kinesisk kontroll utan användarnas samtycke. Det skriver nyhetsbyrån Reuters.
Allvarliga anklagelser
Medlemmarna av representanthuset John Moolenaar (republikan) och Raja Krishnamoorthi (demokrat) från husets särskilda utskott för Kina baserar sin begäran på en teknisk analys utförd av ett icke namngivet kommersiellt företag. Analysen hävdar att man har identifierat ”inbyggd programvara i OnePlus-firmware som uppenbarligen kan ta skärmdumpar utan användarens vetskap eller samtycke”.
Särskilt problematiskt är påståendet att själva operativsystemet, inte användarinstallerade appar, upprepade gånger ansluter till servrar som drivs av kinesiska företag och därmed kringgår användargodkännanden och standardiserade säkerhetsprotokoll.
Inom några minuter efter aktivering överförde en OnePlus 12-enhet användardata till servrar som är hostade på amerikansk molninfrastruktur, men administreras av kinesiska företag”, skriver lagstiftarna i sin begäran.
OnePlus, som har sitt huvudkontor i Shenzhen och ägs av den kinesiska elektronikjätten BBK Electronics genom dotterbolaget Oppo, har ännu inte kommenterat anklagelserna. Det amerikanska handelsdepartementet har inte heller reagerat på politikernas begäran.
Potentiella konsekvenser
Lagstiftarna har specifikt bett handelsministeriet att aktivera sitt så kallade Information and Communications Technology and Services (ICTS) program för att undersöka OnePlus smartphones. Programmet inrättades 2019 och ger ministeriet befogenhet att förbjuda eller begränsa teknik från ”utländska motståndare” om den utgör ”oacceptabla risker” för USA:s nationella säkerhet.
Om anklagelserna har fog för sig kan konsekvenserna bli allvarliga för OnePlus. De två politikerna har direkt rekommenderat att man överväger att lägga till företaget på USA:s så kallade Entity List, vilket skulle begränsa OnePlus tillgång till amerikansk teknologi – exakt samma typ av sanktion som i praktiken tvingade Huawei ut från den amerikanska marknaden 2019.