TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Nu kan du ladda mobilen på minuter

Quick Charge 5 lovar att ladda ett typiskt mobilbatteri till 50 % på bara fem minuter.

Av / 2020-08-04 - 12:37
Nu kan du ladda mobilen på minuter

Är du rädd att telefonen kommer att ge upp mitt på dagen eftersom batteriet tar slut? Då kanske du lider av Low Battery Anxiety eller Nomophobia (rädslan för att vara utan mobil). Den rädslan kan i framtiden reduceras till ett obehagligt minne. Åtminstone om Qualcomms Quick Charge 5 blir utbrett.

Qualcomm har meddelat att den senaste versionen av deras Quick Charge-laddningsteknik kommer att kunna ladda mobilbatteriet till halv kapacitet på bara fem minuter. En full laddning av en typisk mobil bör ta 15 minuter. Med Quick Charge 5 kan mobilen laddas med en effekt på upp till 100 watt (det är 10 gånger mer än Quick Charge 4). Och ändå, enligt Qualcomm, ska de ha lyckats undvika uppvärmning av batteriet (10 grader svalare än Quick Charge 4).

Men eftersom detta är en ny standard, och endast en chip-tillverkars bud på en ny standard, kan den blixtsnabba laddningstiden bara gälla för din nästa telefon. Och bara om mobiltillverkaren väljer att stödja Quick Charge 5 vid den tidpunkten. Eftersom Qualcomm samtidigt äger den mest använda processorplattformen, Snapdragon, och har stöd för Quck Charge i den, blir det enkelt för mobiltillverkare att stödja snabbladdningen.

Standarder är dock något det är gott om i den mobila världen. Android smartmobiler stöder redan USB-PD (USB Power Delivery), och även i denna standard finns det faktiskt inbyggd laddning med upp till 100 W. Men det är ovanligt att se så höga laddningseffekter på något annat än bärbara datorer.

Annons
John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Hej då Google Assistant

Flygbolagen stramar åt reglerna för powerbanks

Superkamera i vikbar Samsung

Senaste iPhone 17-ryktena

Dåliga nyheter från OnePlus

Smartare Siri ytterligare fördröjd

Ny iPad Air med M3-chip

Möt PetPhone, världens första mobil för ditt husdjur

Nothing Phone (3a) och Pro lanserade

Galleri: Huaweis vikbara smartphone med tre skärmar

Här är Samsungs nya Android XR-headset

HMD-mobil för tonåringar