TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Första ryktena om HTC One M9

Efterträdaren till HTC:s nuvarande flaggskepp lanseras antagligen om fyra månader.

Av / 2014-12-02 - 10:14
Första ryktena om HTC One M9

Nuvarande toppmodellen från HTC, One M8, har höjts till skyarna. Även av oss här på redaktionen, som till och med har utsett den till Årets highend-smartmobil.

Nu rapporterar phonearena.com, som i sin tur citerar en kinesisk webbplats, att M8:s efterträdare är på gång. Den nya modellen, HTC One M9, har 5,5-tums skärm, 2560 x 1440-upplösning, 3 gigabyte RAM, Snapdragon 805 quadcore-processor och 3500 mAh-batteri.

Dessutom tyder allt på att HTC hoppar över den så kallade Ultrapixel-kameran, som har färre megapixlar än de flesta mobilkameror men kompenserar för detta med en större sensor. I stället får den nya toppmodellen en 16 Mp-variant med optisk bildstabilisering (OIS).

Den första HTC One-modellen hade en speciell ljudoptimering från Beats Audio, men det samarbetet avslutades i slutet av 2013 – förmodligen eftersom Beats redan då förhandlade med Apple om uppköpet av företaget – och 2014 års HTC One M8 hade inget speciellt fokus på ljuddelen. Nu gör däremot ryktena gällande att HTC pratar med Bose om att leverera antingen mjukvara eller hårdvara till kommande One M9.

En kvalificerad gissning är att HTC eventuellt lanserar One M9 i samband med Mobile World Congress-mässan som går av stapeln i Barcelona i början av mars.

Annons
(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Första detaljerade bilden av Apples vikbara iPhone

Är din iPhone säker? Så undviker du det läckta supervapnet

Här är Nothings nya (4a)-serie

Ladda mobilen med vattenflaskan

TCL vill att en AI-robot ska passa dina barn – och att din mobilskärm ska kännas som papper

10 000 européer har förbeställt en europeisk smartphone som inte skickar data till Apple eller Google

Budget-iPhone får dubbelt minne

iPad Air får turboprocessor

Äntligen en vikbar telefon som du inte behöver oroa dig för

Honor Robot Phone: Smartphone med rörlig kamera som ersätter stativ och gimbal

Vikbara smartphones har ett batteriproblem. Honor menar att Magic V6 är lösningen

Xiaomis nya mobil zoomar till 400 mm utan att bilden försämras