TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

AirPlay-problem med iPhone 4S

Flera användare som köpt nya iPhone 4S har råkat ut för att ljudet avbryts när de spelar musik trådlöst från telefonen till andra enheter.

Av / 2011-11-23 - 13:26
AirPlay-problem med iPhone 4S

Bowers & Wilkins, som ligger bakom den populära Zeppelin Air, har bekräftat problem med instabil musikspelning och ”dropouts” med iPhone 4S.

Vi har också hört att andra tillverkare av AirPlay-apparater har samma problem med Apples senaste iPhone-modell. Även på Apples eget supportforum har det dykt upp många inlägg om liknande avbrott i avspelningen.

Ännu så länge har inte Apple bekräftat problemen, vi får anta att de jobbar med att undersöka var någonstans felet ligger. Förhoppningsvis kan allt rättas till med en uppdatering av programvaran.

www.apple.com/se

Annons
(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Första detaljerade bilden av Apples vikbara iPhone

Är din iPhone säker? Så undviker du det läckta supervapnet

Här är Nothings nya (4a)-serie

Ladda mobilen med vattenflaskan

TCL vill att en AI-robot ska passa dina barn – och att din mobilskärm ska kännas som papper

10 000 européer har förbeställt en europeisk smartphone som inte skickar data till Apple eller Google

Budget-iPhone får dubbelt minne

iPad Air får turboprocessor

Äntligen en vikbar telefon som du inte behöver oroa dig för

Honor Robot Phone: Smartphone med rörlig kamera som ersätter stativ och gimbal

Vikbara smartphones har ett batteriproblem. Honor menar att Magic V6 är lösningen

Xiaomis nya mobil zoomar till 400 mm utan att bilden försämras