TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Audio Pro är tillbaka

Helt nytt genomtänkt och modernt produktsortiment

Av / 2016-09-11 - 17:59
Audio Pro är tillbaka

De senaste åren har vi sett många utmärkta trådlösa högtalare från Audio Pro, som Addon T9Addon T14 och Addon T3. Alla prisbelönta. Men i våra senaste tester har de inte haft något nytt att erbjuda och vi började undra vad som hänt med dem.

Men nu vet vi. På IFA-mässan visade de upp inte bara uppdaterade produkter, utan ett genomtänkt sortiment där högtalarna verkligen skiljer sig åt i storlek och pris. Ingen mer förvirring över vilken modell man ska köpa.

Det som visades upp var en serie med en mindre och en större storlek, båda i en traditionell Bluetooth-variant och i en uppkopplad Wifi-variant.

(Foto: Tillverkare)
(Foto: Ljud & Bild)

Först ut Addon T5 med en 4″ woofer och 2 stycken 3/4″ tweeters. Förutom BT har den Aux-ingång, sub-utgång och USB-laddning av mobiler.

(Foto: Ljud & Bild)
(Foto: Ljud & Bild)

Den finns sedan i en Connected-variant kallad Addon C5 som förutom ovanstående har wifi-uppkopping, Ethernet-ingång, och inbyggt stöd för Airplay och Spotify Connect.

Annons
(Foto: Tillverkare)
(Foto: Ljud & Bild)

Sedan går man upp ett steg till den uppgraderade Addon T10 Generation 2 med 80 watts förstärkare, 5,25″ woofer och 2 stycken 3/4 tweeters. Också den har BT-anslutning, Aux-ingång, Sub-utgång och USB-laddare.

Den finns också i Connected-versionen Addon C10 med wifi samt de finesser som beskrivs ovan för C5.

Det trevliga är att alla nu är designade samtidigt, har samma funktioner och enhetliga knapp-kontroller.

(Foto: Tillverkare)
(Foto: Ljud & Bild)

Har man en äldre högtalare som man vill koppla in i ”multirum-systemet” som Connected-modellerna erbjuder så finns den lilla dosan Link 1 som kan kopplas till en högtalare via Aux eller optisk inkoppling.

(Foto: Ljud & Bild)
(Foto: Ljud & Bild)

De uppkopplade högtalarna kan enkelt styras med appen som verkar betydligt mindre krånglig än många andra vi har sett.

Men Audio Pro har mer i rockärmen. Vi fick också se en ny högtalarserie som verkar väldigt lovande, men som vi fick lova att inte skriva om ännu.

 

Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

ERBJUDANDE

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

B+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7500 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Ser du Sonos-högtalaren?

Högtalare som ett alternativ till en soundbar?

Rekordlåg soundbar från Philips

Katastrofalt dålig hantering av uppdatering kostar Patrick Spence jobbet som VD för Sonos

Elvis lever! Åtminstone på karaoke...

En ny generation soundbars

Kostar en förmögenhet, men spelar fantastiskt!

Samsungs nya soundbar: Subwoofern är hjälten

Dynaudio Symphony Opus One

Martin Logan får sällskap av GoldenEar

Färgglada kompakthögtalare för budgetmedvetna

Ett stenkast från stjärnorna?

Ljud & Bild