TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Trådlösa RHA-proppar i lättviktsklassen

Skotska RHA släpper två par trådlösa in-ear-hörlurar som varken är klumpiga eller dyra.

Av / 2017-05-30 - 20:06
Trådlösa RHA-proppar i lättviktsklassen

Ska man köpa trådlösa öronproppar kan man göra på två sätt. Antingen skaffa ett par proppar med integrerade batterier som inte har någon sladd eller ett par som sitter ihop med en sladd och där en bygel bakom nacken innehåller batterierna.

Den första lösningen verkar praktisk, men batteritiden och styrningen är inget att skryta om. Den andra lösningen är bättre – fast inte särskilt elegant.

Foto: RHA
Foto: RHA

Med MA750 Wireless och MA650 Wireless har RHA försökt göra en smidigare och lättare lösning på problemet. De trådlösa lurarna släpps i sommar och bygger på samma teknik som de enastående RHA T20, men har Bluetooth som trådlös anslutning.

De är förhållandevis lika, men MA650 Wireless har proppar av aluminium och RHA:s dynamiska 380.1-element, medan MA750 har handbyggda 560.1-element.

Små magneter håller ihop propparna när de inte används, så att de inte hänger och dinglar runt halsen. Batteritiden är 12 timmar.

Annons

MA650 kostar ungefär en tusenlapp, MA750 en femhundring extra.

Foto: RHA
Foto: RHA
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Bowers & Wilkins trådlösa blir ännu bättre

Skullcandy-öronproppar med Bose-teknologi

Audeze med grym bas för alla

Lyxigt ljud i McLarens signaturfärger

Focal - med mer av allt

Nästa generation av Sony-pluggar för mindre än 1 400 kr

Uppdatering ger bättre ljud

Nytt flaggskepp i Sennheisers 500-serie

Öronproppsmonster från FiiO har totalt 26 element

Xiaomis nya öronproppar använder Wi-Fi för bättre ljud

Grado med nytt flaggskepp i massiv valnöt

Bättre broskledande hörlurar från Audio-Technica