TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

Handbyggda highend-hörlurar

Vi har lyssnat på Audio-Technica ATH-ADX5000.

Av / 2017-09-05 - 22:19
Handbyggda highend-hörlurar

Man blir ganska bortskämd när den grymmaste ljudutrustningen finns inom räckhåll för bara ett telefonsamtal. Vi har redan beställt in Audio-Technica ATH-ADX5000 för test, en kort provlyssning gav nämligen mersmak.

De nya referenshörlurarna ställer upp i samma klass som Hifiman, Audeze, Stax, Sennheiser, Sony och Pioneer SE-Master1, och vårt första intryck gjorde ingenting för att försvaga den uppfattningen.

De öppna hörlurarna med stora öronkåpor var inte bara ovanligt bekväma att ha på huvudet. Ljudet var ovanligt öppet, fokuserat och detaljerat. Hur bra de dynamiska egenskaperna – och basen – är ska vi ta reda på när vi får studera dem mer ingående.

Foto: Audio-Technica
Foto: Audio-Technica

Hörlurarna har 58 mm stora element där membranet, talspolen, magneterna och upphängningen är en integrerad enhet. På så sätt tycker Audio-Technica att de lyckats göra ett lättare och styvare membran, med färre delar. Det ska ge mindre förvrängning, snabbare dynamisk respons och mindre färgat ljud.

De stora kuddarna är överdragna av hållbar Alcantara som andas bättre än konstläder, och huvudbygeln är extra bred och är öppen i mitten. För bättre komfort.

Annons

ATH-ADX5000 levereras i en separat resväska och hörlurarnas serienummer finns etsat med laser.

Priset är i den högre änden, det förväntas hamna på 2190 euro.

Foto: Audio-Technica
Foto: Audio-Technica

 

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Lyxigt ljud i McLarens signaturfärger

Focal - med mer av allt

Nästa generation av Sony-pluggar för mindre än 1 400 kr

Uppdatering ger bättre ljud

Nytt flaggskepp i Sennheisers 500-serie

Öronproppsmonster från FiiO har totalt 26 element

Xiaomis nya öronproppar använder Wi-Fi för bättre ljud

Grado med nytt flaggskepp i massiv valnöt

Bättre broskledande hörlurar från Audio-Technica

Äntligen: Beats med en stor uppgradering

Flaggskeppsöronsproppar från Huawei

Prisvärda hörlurar för kräsna öron