TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Austrian Audio The Arranger lanserade

Professionellt ljud för hemmabruk.

Av / 2026-01-19 - 15:43
Austrian Audio The Arranger lanserade

Austrian Audio är inte direkt världskänt, men många känner till AKG. En legendarisk österrikisk tillverkare av mikrofoner och hörlurar. Austrian Audio har sitt ursprung i AKG och dess utvecklingsmiljö, och precis som AKG fokuserar företaget på professionell ljudutrustning.

Men de kan uppenbarligen också en del om hi-fi och lanserar nu sina andra hörlurar för hemmabruk: The Arranger.

De har öppna öronkåpor och är byggda som ett mer överkomligt alternativ till The Composer, som är mer än dubbelt så dyra.

TheArranger persp right black 6000px cutout
Austrian Audio The Arranger. Foto: Audio Tuning

The Arranger är tänkta att vara ett inte alltför dyrt alternativ i high-end-klassen och kan användas på jobbet i studion under dagen och hemma i soffan på kvällen.

Inuti finns ett 44 mm-element med ett membran som har ett lager av diamond-like carbon (DLC) på utsidan, vilket gör ytan styvare utan att lägga till onödig vikt. En ringmagnet är placerad under membranet för uniform membranrörelse.

Annons

Hörlurarna kan anslutas med antingen en 4-polig kontakt, den medföljande TRS-kabeln eller balanserade kablar med Pentaconn eller XLR, som finns som tillval.

The Arranger kan beställas nu, och priset är 999 Euro.

TheArranger front white 6000px
Foto: Audio Tuning

Austrian Audio The Arranger:

  • Känslighet: 110 dB spl/V
  • Frekvensområde: 5 Hz – 30 kHz
  • THD (@1 kHz): <0,1 %
  • Impedans: 25 Ω
  • Ingångseffekt: 155 mW
  • Anslutning: 3,5 mm (1/8″)
  • Adapter: 3,5 mm till 6,3 mm
  • Mått: 200 x 175 x 85 mm
  • Vikt utan kabel: 320 g
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

JLab krymper brusreduceringen

Fenders första hörlurar har 100 timmars batteritid

Stax-ikonen är tillbaka

Planarmagnetiska hörlurar för en billig peng

Flaggskeppsmodell från B&W i racingdräkt

Dyr, utsökt – och fjäderlätt: Nytt flaggskepp från Audio-Technica

Lyxiga hörlurar från Loewe

Studiohörlurar som får plats i väskan

Ytterligare ett par signaturlurar från Grado

Världens minsta öronproppar från Supra

Byt ut öronkuddarna för att ändra stil

AI-proppar för musik och möten