TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Världens starkaste ljudanläggning

När Grateful Dead behövde ett bättre PA-system så blev lösningen unik.

Av / 2020-01-21 - 13:54
Världens starkaste ljudanläggning

Med nästan 30 000 watt var Grateful Deads rigg världens mest kraftfulla PA-system. 600 högtalare och förstärkare från McIntosh vägde nästan 75 ton.

Anläggningen kallades bara för The Wall of Sound och var både PA och monitor för bandet.

Den sattes ihop av The Deads ljudtekniker vid den tiden, Owsley Stanley III, som ville göra en anläggning utan förvrängning med lika bra ljud för publiken som för bandet på scenen.

Idén kom 1972. Tillsammans med bandets ljudtekniker och några andra – inklusive ingenjören John Curl, byggde Stanley anläggningen med 11 separata kanaler som drev sex ljudsystem. Det mixades så att varje instrument, ned till minsta lilla cymbal, hade en egen högtalare.

Exakt vad anläggningen bestod av råder det lite delade meningar om, men de flesta anser att The Wall of Sound som sattes upp för konserten på The Cow Palace utanför San Francisco, den 23 mars 1974, bestod av följande:

Annons
  •     586 JBL-högtalare med av 15-, 12- och 5-tums element
  •     54 diskanter från ElectroVoice
  •     48 McIntosh MC-2300-transistorförstärkare
  •     Sammanlagt 28 800 watt kontinuerlig effekt

WoS

Först i världen

På den tiden var detta en riktigt massiv PA-rigg. Och på diagrammet ovan ser man att bandet stod framför högtalarna som även fungerade som monitorer för alla musiker på scenen.

Det var förmodligen också den första line array-anläggningen, där högtalarna sitter på rad, och stora delar av riggen var böjd för att ge bättre spridning.

mcintosh mc2300
McIntosh MC-2300, 300 watt i stereo, 600 i mono. Tillverkades mellan 1971 och 1980.

 

Hämtades med helikopter

McIntosh-förstärkarna i Binghamton var inte egentliga PA-förstärkare utan användes på grund av de hade tillförlitliga konstruktioner och rent ljud. Grateful Dead använde också MC-3500, som var en rörförstärkare, och gitarristen Jerry Garcia använde MC-2300 på scenen i många år efter The Wall of Sound.

Det finns också en historia från en konsert som ägde rum i Finger Lakes utanför New York 1973. Där spelade The Band, Allman Brothers Band och Grateful Dead på Watkins Glen Summer Jam framför 600 000 åskådare.

Det behövdes flera högtalartorn för att få ut ljudet till så stor publik, men det fanns inte tillräckligt med förstärkare för att driva alla högtalarna. Då hyrde festivalens ljudtekniker, Janet Furman, en helikopter och flög till Binghamton och köpte ytterligare fem förstärkare för 6 000 dollar som stoppades in i helikoptern. Som då var så överbelastad att det precis gick att undvika de högsta byggnaderna på vägen tillbaka.

McIntosh MC3500
McIntosh MC-3500, 350-watts rörförstärkare. Tillverkad mellan 1968 till 1971.

Efter bandets turné 1974 plockades Wall of Sound-riggen ner för sista gången och ersattes av ett mer praktisk PA-system.

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion

BBC-klassiker i exklusiv specialutgåva

Audiovector visar upp nytt flaggskepp

Äkta bokhyllehögtalare från Fyne

Mer tryck än på studentbussen – och milsvitt bättre ljud