TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Tivoli Audio Model Two Digital

Den nya Model Two Digital klarar sig med Wi-Fi och Bluetooth.

Av / 2023-09-24 - 09:00
Tivoli Audio Model Two Digital

Denna nya ”bordsradio” från välkända Tivoli Audio är egentligen inte en traditionell radio. Den ska därför inte förväxlas med Model One Digital, som är en av våra favorit-radioapparater för enkelt ljud på köksbänken eller skrivbordet.

Med Model Two Digital har Tivoli-tillverkarna valt att göra en renodlad trådlös högtalare, utan inbyggd FM/AM eller DAB. De tror uppenbarligen att streaming från Spotify, Tidal, Apple Music eller TuneIN online-radio kommer att vara mer relevant för målgruppen(?).

Tivoli Audio Model Two Digital Gold product image
Tivoli Audio Model Two Digital. (Foto: Tivoli Audio)

Högtalaren har även AirPlay 2 och Chromecast, vilket gör det möjligt att inkludera bordsradion i antingen Apples eller Googles universum, och kan streama till flera enheter i huset samtidigt.

Högtalaren har ingen inbyggd skärm, bara en liten volymratt i nedre hörnet, och den kan placeras både stående och liggande. Bakom den heltäckande metallgrillen sitter 3,5-tums bas/mellanregister och 0,75-tums diskant, så vi kan åtminstone hoppas att ljudet är väl omhändertaget.

Tivoli Audio Model Two Digital finns tillgänglig i tre utföranden (valnöt och guld, vit och silver, eller helt svart). Den kommer att finnas tillgänglig från den 15 november och priset ligger på 7 852 (norska) kronor, vilket borde bli något liknande i svenska.

Annons
Läs också : Tivoli Model One Digital Tivoli Audio har digitaliserat sin klassiska radio, med framgång.
Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Samsung säljer flest soundbars i världen

JBL sätter fart på gatufesten

Smart bas från britterna

Scansonic till budgetvänliga priser

Dessa norska högtalare kostar en kvarts miljon

Utlovar stor bas i ett kompakt format

Spendor förfinar sin bästsäljare

Drömhögtalaren som kostar dig din lägenhet

Ser du Sonos-högtalaren?

Högtalare som ett alternativ till en soundbar?

Rekordlåg soundbar från Philips

Katastrofalt dålig hantering av uppdatering kostar Patrick Spence jobbet som VD för Sonos