Inbyggt ljud handlar inte längre bara om att få bakgrundsljud i köket eller ett par diskreta bakre kanaler för din hemmabio. Meridian Audio har just uppdaterat sin befintliga serie arkitektoniska högtalare till 2026 Editions, och de har inte sparat på någonting.
Detta är inte Meridians första försök att erövra hålväggarna, men med de nya versionerna av DSP750 och DSP730 utnyttjar de nu på allvar sitt Extreme Engineering Programme. Det är samma tekniska inkubator som har gett upphov till astronomiskt dyra flaggskepp som DSP8000 XE och den skulpturala DSP9.
Intelligens bakom tapeten
I hjärtat av de nya modellerna finns den uppdaterade Atlas software core. Även om det låter som något ur en James Bond-film är det i själva verket en digital hjärna som styr allt från tidsoptimering till avancerade delningsfilter.
Eftersom inbyggda högtalare ofta hamnar på höjder eller platser som inte är helt idealiska har Meridian utrustat dem med teknologierna Image Focus+ och Image Elevation. Meridian lovar att de digitalt kommer att lyfta ljudbilden med matematisk precision, så att dialogen i din film faktiskt känns som om den kommer från skärmen.

En av de största utmaningarna när man monterar kraftfulla högtalare i en vägg är att man riskerar att hela huset spelar med. Meridian har löst detta med ett förseglat aluminiumkabinett (backbox) och en dubbel baffeldesign. Detta säkerställer att energin skickas ut i rummet till dina öron, istället för att ge sig ut på äventyr i hålväggen.
Med ett djup på endast 100 mm är de utformade för att glida in i de flesta moderna väggkonstruktioner, och de magnetiska fronterna kan målas för att passa perfekt in i din inredning.
En investering i den högre prisklassen
Meridian tillhandahåller endast priser på begäran via sina installatörer, men om man tittar på tidigare generationer hamnar en komplett stereoutrustning snabbt i en prisklass där man alternativt skulle kunna köpa en välutrustad tysk familjebil. Med ett bättre ljudsystem. Så vi befinner oss i ett prisintervall där de flesta av oss måste nöja oss med att läsa om det.
Fakta: Meridian 2026 Editions
- Modeller: DSP750 (flaggskeppet) och DSP730 (den mer kompakta lillebror).
- Teknik: Atlas software core, Pro-TEC-skydd, Image Elevation.
- Design: Slutet aluminiumkabinett, 100 mm monteringsdjup.
- Pris: Ej offentliggjort. Men billigare än huset – och dyrare än bilen.

Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



