TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Libratone går i konkurs

Efter flera års förluster säger det danska högtalarmärket farväl.

Av / 2020-05-12 - 10:30
Libratone går i konkurs

6 maj ansökte Libratone om konkurs. Det skriver danska Statstidende i dag.

Bara 2018 förlorade Libratone 136 miljoner danska kronor före skatt. Året dessförinnan var underskottet 128 miljoner danska kronor. I början av 2019 var den egna kapitaler back mer än en halv miljard, enligt Finans.dk.

libratone beat
Libratone Beat (Foto: Libratone)

Libratone grundades 2009 av Tommy Andersen men såldes 2014 till kinesiska Goertek, som också äger de flesta av aktierna i Dynaudio.

Under årens lopp har vi testat många Libratone-högtalare, som framför allt under de första åren hade en unik och innovativ design och ett utmärkt ljud – till exempel Libratone Lounge från 2011 eller runda Libratone Loop från 2013.

Av oförklarliga skäl försvann hela produktsortimentet efter det kinesiska övertagandet av företaget 2014. Sedan tog det flera månader innan den första nya produkten, Libratone Zipp, kom.

Annons
Libratone Concept Store FreeSound opening Taipei 4
Danska Libratone öppnar konceptbutik i Taipei 2013.

Inte förrän 2016, två år efter det kinesiska övertagandet, hade Libratone något som liknade ett normalstort sortiment igen.

Kurator: Flera potentiella köpare

Libratone har aldrig gått plus, ändå är det flera potentiella köpare som står i kö för att ta över och driva verksamheten. Det säger kurator Anders Hoffmann Kønigsfeldt till Finans.dk.

”Just nu försöker vi sälja företaget och vi har flera möjliga köpare. Vi hoppas kunna genomföra en snabb försäljningsprocess så att verksamheten säljs inom de närmaste veckorna”, säger han. Han tillägger:

”Vi tror att företaget kommer att överleva.”.

Enligt Anders Hoffmann Kønigsfeldt har Libratone bara 17–20 anställda i Danmark och utomlands, men bara ett fåtal är på jobbet för att ge kunder support under tiden som konkursboet försöker sälja företaget.

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion

BBC-klassiker i exklusiv specialutgåva

Audiovector visar upp nytt flaggskepp

Äkta bokhyllehögtalare från Fyne

Mer tryck än på studentbussen – och milsvitt bättre ljud