TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Julerbjudande - LB+Total 50% rabatt

Exotiskt och nytt på High End-mässa

Den allt större High End-mässan i München bjöd på flera intressanta nyheter den första dagen. Här er Dynaudios nya högtalarserie Excite, T+A:s nya bordsradio (!) och Burmesters nya integrerade förstärkare.

Av / 2008-04-25 - 13:26
Exotiskt och nytt på High End-mässa

Till skillnad från förra årets High End-mässa i München, bjuder årets på flera stora nyheter. och då menar vi produkter som går att få tag på hemma i Skandinavien och inte uteslutande säljs i hemlandet Tyskland.

Till exempel Dynaudios nya Excite-högtalarserie som ersätter Audience och verkar mycket lovande, både på papperet och livs levande. Och många lär nog dregla – och vi klandrar ingen – över Burmesters nya integrerade förstärkare. Eller T+A:s lilla Caruso som är en allt-i-ett-anläggning som till och med är trådlöst. Samt har iPod-docka, naturligtvis.
Burmester
burmester082
Detta är Burmester 082, en integrerad stereoförstärkare som placerar sig mellan 051 och 032. Den bygger på förförstärkaren 035 och effektförstärkaren 036 som lämnar 171 watt i 4 ohm. Som jämförelse är den större modellen 032 baserad på samma förförstärkare men har effektförstärkaren 956 mk II ombord. Burmester 082, som för övrigt väger 30 kilo, kommer att kosta 8 000 Euro och bör vara klar för leverans i augusti/september.
Cayin
cayinclassic
Klassisk design med träkabinett från Cayin. Effektförstärkaren har rör och lämnar 40 watt per kanal. Cayin har också en integrerad modell med träkabinett.
Dynaudio

Här är Dynaudios största golvare och stativare i den nya Excite-serien. Billigaste modellen är den ännu mindre stativhögtalaren XC12, som bara är 28,5 cm hög och kostar 1 200 Euro per par.

Excite-serien har nya element som är monterade på en 25 mm tjock baffel med mellanregister- och basmembran i ”Magnesium Silicate Polymer”. Serien består av X16, en större stativhögtalare, centerhögtalaren X22 , den smala golvmodellen X32 och den större golvhögtalaren X36 (till vänster).

Stativhögtalaren Excite XC12 är bara 28,5 cm hög.
Gryphon
gryphonskinn
Gryphon-högtalare i koskinn, bredvid Le Corbusiers berömda liggstol. De massive Colosseum-förstärkarna fanns också på plats och detsamma gjorde Gryphons lilla Diablo, en billigare integrerad version samt en tillhörande CD-spelare med samma design.
Morel
morelkarbon
Morel visade upp den här massiva högtalaren, med ett kabinett av kolfiber! Vi vågade inte fråga om priset….
Pro-Ject
projecthighend
Pro-Jects nya High End-skivspelare med elektronisk hastighetsreglering.
Pure
pure
Allt är inte High End på mässan. Här är ett par färgglada Pure-radioapparater.
Quad
quad57
En restaurerad Quad ELS 57 är minsann inte helt fel. Dessa är gamla men uppgraderade, så om du har ett par på vinden så går det att råda bot på slitage och patina.
quadhi
Quad presenterade även elektronik, som den här kombinationen med för- och effekttförstärkare.
Sonus faber
sonusjoy
Sonus fabers minsta högtalare heter Toy. Den är knappt 20 cm hög, skinnklädd och bör passa perfekt på skrivbordet eller i bokhyllan om man har ont om plats. Priset hamnar på 800-1 000 Euro per par och vi ska nog se till att lägga beslag på ett par och testa dem grundligt om ett par veckor.
sonuspalladio
Storebror Amati Anniversario i ett läckert utförande som kallas Palladio. Även Cremona Homage finns med denna finish.
T+A
t%252bacaruso
Detta är iille Caruso, en bordsradio från T+A. En avancerad sådan. inuti den här lilla krabaten finns en DVD/CD-spelare, en 3 x 50-watts digitalförstärkare samt en iPod-docka på toppen. Caruso hämtar digitalsignalen från iPoden och tar hand om signalbehandlingen själv.
På undersiden sitter ett litet subbaselement och på ömse sidor om teckenfönstret små högtalarelement som tillsammans gör Caruso till en 2.1-DVD-receiver. Caruso släpps i juli/augusti och kostar 1 600 euro.
Vienna Acoustics
viennadiemusik
Vienna Acoustics visade upp sitt flaggskepp Die Musik även i fjol, men nu är högtalarna färdiga och går att köpa. Die Musik stod i ett eget rum och spelade med elektronik från Krell, en Avid-skivspelare och Van den Hul-kablar.
Jazzstycket som spelades lät enormt stort, massivt och fylligt, men ändå luftigt och oansträngt. Musiken var en live-inspelning och högtalarna levde verkligen upp till sitt namn.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

DALI Sonik – familjens silver flyttar ner till mellanklassen

Äkta trä är tillbaka hos Audio Pro

Lamphögtalare som inte går att dölja

Infällda KEF-högtalare levererar seriös THX-upplevelse

Ännu fynare högtalare från Skottland

Ny soundbar från Naim och Focal

Så här får du Lossless-ljud på din Sonos-högtalare

Billiga soundbars med Dolby Atmos

Trådlös stereo på budget

Ny Giya-serie från Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flaggskeppshögtalaren får en jubileumskostym

Hi-fi för studentbudget