TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

En anläggning du inte sett maken till

Eller så har du det. Symbol Audios Modern Record Consol påminner nämligen om svunna tiders stora radioapparater.

Av / 2012-06-11 - 07:53
En anläggning du inte sett maken till

Modern Record Consol är nästan en helt komplett stereo. Vackert hopsnickrad av amerikansk valnöt – och då snackar vi gediget trä, inget faner. Allt vilar på en stor sockel och under locket finns en 2 x 15-watts rörförstärkare och en skivspelare. För övrigt en Pro-Ject RPM 5.1 med Sumiko Blue Poit-pickup.

Symbol Audio

Det finns inte någon radiomottagare eller CD-spelare, men däremot en trådlös mottagare så att man kan strömma musik från en smartmobil, surfplatta eller en dator som är ansluten till hemnätverket.

I sockeln sitter en dold subbas som drivs av en särskild basförstärkare, och tillsammans med två 6,5-tums fullregisterelement sägs ljudet sträcka sig från relativt djup bas till hög diskant.

Symbol Audio stue graa

Annons

Fronterna runt högtalarna finns i vitt, grått eller svart och den 166 cm breda Modern Record Consol byggs bara på beställning.

symbolaudio.com

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Testvinnaren i ny version

B&W firar 45 års samarbete med Abbey Road

JLab vill följa med dig på fest

Kolla in Wilsons nya Sabrina V

Bärbar högtalare med rekordlång batteritid

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp