Ibland tror man inte sina egna ögon. När musiken strömmade ut ur de små Dynaudio Legend-högtalarna var jag tvungen att gnugga mig i ögonen. Vad i hela friden var det här? En högtalare som kan gömma sig bakom ett A4-ark ska inte kunna spela musik med så mycket tyngd och kontroll i basen. Men det gjorde den.
Jag var på en exklusiv förhandsvisning av Dynaudio Legend, som just lanserades under veckans Axpona high-end-mässa inte långt från Chicago. En Moon 371 levererade musiken, och Legend levererade magin.

Den lilla högtalaren liknar inget Dynaudio har gjort tidigare, inte i den här klassen. Visst, de gjorde en pytteliten monitor på 90-talet, baserad på den välkända LS5/12A. En nästan omöjlig högtalare att driva med en känslighet på 81,5 dB, men med tillräcklig kraft minns jag att den kunde leverera en balanserad och öppen ljudbild. Legend är mycket bättre. Det vill säga, den har en låg känslighet på 83 dB, men är en 6 ohms belastning och betydligt mer energisk. Och så spelar den bas.

Ett 15 cm baselement med Dynaudios MSP-membran och en strontium carbonite keramisk magnetmotor kombineras med den silkesmjuka Esotar 3-diskanten som vi känner igen från Confidence-serien, med ett 28 mm membran och Hexis-dämpning på baksidan.

Ett enkelt 2:a ordningens delningsfilter på 3 500 Hz, med bland annat kondensatorer från Duelund, och en inåtsvängd basport lik den vi känner igen från Contour 20 Black Edition, sitter på insidan av det lilla kabinettet. Som är handbyggt i MDF med rosenträfanér, hos Dynaudio i Danmark.

Den lilla högtalaren är gjord för de som vill ha high-end-ljud från en liten högtalare, och kanske tycker att en Contour 20 Black Edition är för stor. Det är anledningen till att komponenterna hämtats från den översta hyllan, det påkostade delningsfiltret och de dyrare WBT-anslutningarna på baksidan.

De små högtalarna klarar ett frekvensomfång på 60 Hz – 28 kHz, enligt Dynaudio, som också kan berätta att ett par Legend kommer att kosta 6 000 Euro när de så småningom dyker upp hos utvalda återförsäljare.
Då ska vi ta reda på om de lever upp till det första intrycket de gav oss.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 8 000 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!


