TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Ultimate fyller 20

Ultimate Sound & Music i Vimmerby firar 20 år med att hålla öppet hus.

Av / 2014-11-06 - 20:31
Ultimate fyller 20

20 år är en lång tid, men jösses vad fort det gått, säger Jörgen Nilsson från Ultimate Sound and Music i Vimmerby. I samband med detta jubileum har man den 8 och 9 november Öppet Hus i butiken. Jörgen Nilsson hälsar att ”ni kommer få uppleva det bästa inom ljud och bild som marknaden just nu har att erbjuda. I samband med vårt firande kommer vi att ha fördelaktiga jubileumspriser på de flesta produkter i vårt stora handplockade sortiment.”

Det kommer flera leverantörer som visar sina produkter. I skrivande stund är det Pioneer/TAD, som har lovat att visa minst en lurig överraskning. PL Audio visar Focal, dCS, Pass Labs, Siltech och Isotek. Canseda kommer med Canton med mera. Panasonic visar 4KTV ”när det är som bäst”. Solid Tech visar sina Hifi- och TV-bänkar och tillbehör.

För dig som har långt att resa och/eller vill ta med dig familjen har Ultimate ordnat bra priser på Best Western Vimmerby Stadshotell. Butiken hjälper dig i kontakten med hotellet. Och de 10 första som handlar för mer än 4 000:- får en fribiljett till MX World Collection (Motorcross-museum med över 150 cyklar och massor av historia) eller leklandet Kalles Lek & Lattjo.

Öppettiderna är: Lördagen den 8 november 10-18, Söndagen den 9 november 10-16. Och ja, man bjuder på kaffe och tårta under hela helgen. 

www.ultimate.se

Annons

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Spotify: Snart kan du styra algoritmen

Trådlösa skivspelare

Volvo EX60: 28 B&W-högtalare och 1 820 watt med Dolby Atmos

Skivspelare för Scorpions-fans

Nya NAD-förstärkare: Klassisk hi-fi med modern teknik

Överkomliga hörlursförstärkare

Lyxbio som krympt

Dolby Atmos för ”alla” bilar

Överkomlig skivspelare för audiofiler

Inspelningskassetten är tillbaka

Dessa artiklarna var de mest lästa 2025

Dessa tester var de mest lästa 2025