TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Technics sänker priset

Snart kan du köpa en billigare version av den legendariska skivspelaren SL-1200.

Av / 2017-01-09 - 15:07
Technics sänker priset

Alldeles nyss testade vi Technics SL-1200G. Inte DJ-versionen som många minns från 80-talet, utan hifi-utgåvan med mycket mer påkostad teknik. Vi gillade den stabila basåtergivningen och dynamiken, men tyckte att priset var i högsta laget.

Nu kommer det en billigare version som heter Sl-1200GR. Den ser likadan ut men har en någon enklare konstruktion och kan hamna under 20 000 kronor (G-versionen vi testade kostar nästan 40 000). Den nya skivspelaren har en enda elektromotor med en rotor, medan den dyrare har två.

Den tudelade skivtallriken är också enklare och lättare (2,5 kg) och är gjord av aluminium i stället för magnesium. Samma sak med tonarmen, den har ett armrör av aluminium i stället för magnesium.

Technics hävdar att den enklare konstruktionen sparar både vikt och kronor, utan att ljudet ska vara nämnvärt mycket sämre.

Foto: Technics
Foto: Technics

 

Annons

Kommande Grand Class SU-G700 förtjänar också att nämnas. Det är en 70-watts integrerad stereoförstärkare med analoga och digitala ingångar. Två optiska och två koaxiala digitalingångar och en USB-port räcker för de flesta. Dessutom är en av de analoga en skivspelaringång.

Technics berättar att förstärkaren är utrustad med samma LAPC-teknik (Load Adaptive Phase Calibration) som vi stiftat bekantskap med i vårt test av Technics SU-C700. Tekniken påstås dämpa den negativa inverkan som variationer i högtalarimpedans har på förstärkningen.

SU-G700 har även JENO (Jitter Elimination and Noise-shaping Optimisation) som ska minimera jitter.

En fiffig detalj är att förstärkarens digitala klockgenerator – den som styr processorn – är batteridriven!

Foto: Technics
Foto: Technics

 

Till sist måste vi också tillägga att Technics är på gång med en ny högtalare: Grand Class SB-G90, en golvmodell med två 16 cm aluminiumbasar och ett 16 cm koaxialt mellanregister med en 25 mm diskant.

Technics anger frekvensresponsen till uppseendeväckande 27–100 000 Hz. Inte illa!

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Retro rör-DAC från FiiO

Första integrerade förstärkaren från TAD

Äntligen är de här

Nya premium-pickuper

Streamerflaggskeppet gör något helt nytt

Teac tar bort DAC:en i ny streamer

Stream S3 är seriös svensk hi-fi utan sladdar

Nytt flaggskepp debuterar

Se vad du missade

Skivspelarikon får nytt liv

Sista chansen att skaffa en

McIntosh går till baren