TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Så låter Beyerdynamics jubileumsmodell

En provlyssning på Beyerdynamics jubileumsversion av T90-hörlurarna gav definitivt mersmak.

Av / 2014-05-23 - 09:10
Så låter Beyerdynamics jubileumsmodell

De kostar ingen förmögenhet heller, fast det är klart, allt är relativt. 600 euro är mindre än vad Sennheiser tar för sin HD800, som är en av de bästa hörlurarna vi har testat.

Läs testet av Beyerdynamics mindre modell T70 här.

Mycket tyder på att T90 Jubilee ställer upp i samma klass som HD800, en provlyssning tillsammans med Beyerdynamics nya hörlursförstärkare A2 visade sig nämligen vara en öronöppnare av sällan skådat slag.

Ljudbilden var fenomenalt luftig och öppen, med perfekt fokuserad detaljdefinition och blixtsnabb dynamisk kontrast.

Inspelningar gjorda med en så kallad binaural mikrofoninställning, som ser ut som en modell av ett huvud med mikrofoner i stället för öron, målade upp en skrämmande tredimensionell ljudbild. Och det är oerhört svårt att få till med hörlurar.

Annons

Om man köper ett av de 1000 paren som byggs av T90 Jubilee får man med en CD från Chesky Records med just sådana inspelningar. Skivan innehåller olika sorters musik, från rytmisk funk till klassiskt av Mozart och Bach, plus demospår som demonstrerar hur tekniken fungerar.

beyerdynamicamp-A2

De öppna hörlurarna använder Beyerdynamics Tesla-teknik som bygger på en magnetupphängning med högre effektivitet för att ge optimal kontroll över det fjäderlätta membranet.

T90 är däremot inte Beyerdynamics toppmodell. Den heter T1 och den kan du läsa mer om här.

Hifi-agenten.se

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Retro rör-DAC från FiiO

Första integrerade förstärkaren från TAD

Äntligen är de här

Nya premium-pickuper

Streamerflaggskeppet gör något helt nytt

Teac tar bort DAC:en i ny streamer

Stream S3 är seriös svensk hi-fi utan sladdar

Nytt flaggskepp debuterar

Se vad du missade

Skivspelarikon får nytt liv

Sista chansen att skaffa en

McIntosh går till baren