TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Retrohögtalare från Onkyo

Den ser ut som om den är 40 år gammal men D-75NE är sprillans ny. Det är bara utseendet som är retro.

Av / 2015-01-23 - 14:58
Retrohögtalare från Onkyo

Nu för tiden är det nog inte många som tänker på Onkyo som högtalarmärke. Deras förstärkare och receivrar är däremot välkända. Men det är faktiskt bara ett par veckor sedan de presenterade en skivspelare i retrodesign, så varför inte ett par högtalare också?

D-77NE är faktiskt en highend-högtalare (5000 dollar) med klassisk japansk högtalardesign. Vi har sett liknande från Yamaha, JVC, Technics och många andra. Fast det var ett par år sedan.

Den 66 cm höga stativhögtalaren är bestyckad med en 30-cm bas med pappersmembran på en 2 cm tjock baffel. Mellanregistret återges av ett 4-cm membran som sitter offset-placerat på fronten och delas vid 3,2 kHz till en 2,5-mm diskant med membran av aluminium och magnesium.

ONKYO-D-77NE

Onkyo berättar att en teknik som kallas Magnetic Distortion Cancellation Technology (MDCT) i delningsfiltret ser till att diskanten sträcker sig ända upp till 50 kHz.

Annons

I delningsfiltret sitter tyska WIMA-filmkondensatorer och tre separata spolar för att förhindra flödesläckage.

Vi vet inte om Onkyo tänker exportera D-77NE till Europa och vad i så fall priset blir i svenska kronor.

D_77NE

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare

Serietidningsversion hyllar Snobben

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass

Harman köper B&W, Marantz och Denon

Bärbar CD-spelare med rör

Yamaha får Works with Sonos

Hotaru: Den svävande skivspelaren