Egentligen är det lite konstigt att det finns så få förstärkare där ute som har skivspelaringång. Särskilt som man vet att försäljningen av skivspelare håller sig på en stabilt hög nivå.
Alltså är det många som behöver en extra förstärkare – ett phono-steg – mellan skivspelaren och förstärkaren som kan ta hand om den svaga signalen från pickupen.
Sådana phono-steg (eller ”RIAA-steg”, som de också kallas), finns i alla prisklasser. De allra enklaste kostar bara ett par hundralappar.
Pro-Ject Phono Box RS2 kostar en hel del mer än så, men är å andra sidan mycket mer avancerad än de billigaste. Här kan man koppla in en skivspelare som har antingen MC- eller MC-pickup, och det går att justera förstärkningen i fyra steg och ställa in impedansen så att den passar MC-pickuper.
Har man en MM-pickup kan kapacitansen anpassas i åtta steg. Det finns till och med EQ-anpassning till både RIAA- och Decca-kurvor.
Balansen mellan höger och vänster kanal går att fintrimma och på baksidan finns både balanserade och obalanserade in- och utgångar.
På insidan är allt konstruerat som en balanserad förstärkare med diskreta komponenter, inga op-ampar. Det kostar mer men kan ge mycket bättre ljud.
Pro-Ject Phono Box RS2 kostar 1 500 euro och finns i svart och silvergrått.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!