TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Ny referens från Audio Research

Det är mer än bara utseendet som är nytt i nya Reference 6. Förförstärkaren med rör är dessutom billigare än toppmodellen.

Av / 2015-10-21 - 07:56
Ny referens från Audio Research

Sedan Audio Research hamnade under Fine Sound Groups stora hifi-paraply (tillsammans med Wadia, Sumiko, Sonus faber, McIntosh) har de berikat vår tillvaro med den fenomenala Galileo-kombinationen (GS) som består av ett försteg och 2 x 150-watts slutsteg. Båda naturligtvis med rör, vilket är vad Audio Research sysslar med.

Ett test av dem kan du läsa i oktobernumret av Ljud & Bild och lite senare även här på nätet. Och i ett kommande nummer ska vi testa den integrerade förstärkaren i samma serie, så häng med!

Men tillbaka till Reference 6. Den nya förförstärkaren har fått samma uppdaterade design som GS-serien och invändigt är det mesta förbättrat i förhållande till föregångaren Reference 5 SE som kostar 150 000 kronor. Och precis som denna är det en renodlad linjeförstärkare vi snackar om. Utan vare sig digitalomvandlare eller skivspelaringång.

Nykomlingen ska gå att köpa från och med november 2015 för ungefär samma pengar. Den har däremot sex i stället för fyra 6H30-radiorör i signalvägen och kör med 6550WE och 6H30P i strömförsörjningen, för dem som är intresserade av sådant.

Audio Research berättar att de sänkt brusgolvet högst betydligt och förbättrat förvrängningen, kanalseparationen och frekvensresponsen, vilket tillsammans ska ge ett ännu bättre ljud än man får med Reference 5 SE.

Annons
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare

Ny serie med high-end förstärkare

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare

Serietidningsversion hyllar Snobben

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass