TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Jubileumsförstärkaren Mark Levinson ML-50

Antagligen det bästa Mark Levinson någonsin har gjort.

Av / 2022-01-11 - 15:52
Jubileumsförstärkaren Mark Levinson ML-50

När man fyller 50 måste man så klart fira. Mark Levinson gör det med ett par förstärkare vi gärna hade velat ha, men prislappen gör ML-50 till ett förstärkarset som bara ett fåtal har råd med.

Dessutom tillverkas de bara i 100 par, så du hittar dem knappast på hyllorna i den lokala stereobutiken.

Mark Levinson började bygga förstärkare under eget namn 1972 och alla hette något med ML så länge Mark Levinson själv fanns kvar i företaget. Nu är han borta sedan länge, men ägarna Harman värnar om traditionerna och med lite god vilja skulle man kunna säga att ML-50 följer traditionen.

MarkLevinsonML 50AngledCESPRRender scaled

Under glaslocket på toppen ser man lysdioder lysa upp insidan, som är byggd på samma plattform som No 536, en annan lyxig Mark Levinson-förstärkare. Större kondensatorer har ökat kapaciteten från 8 800 uF till 13 200 uF i drivsteget och från 169 200 uF till 206 800 uF i utgångssteget. Som har fått likriktarna från Schottky att ändra till lägre resistans från transformatorn till filterkondensatorerna.

Annons

Förstärkaren kör i ren klass A upp till 20 watt och levererar hela 425 watt i 8 ohm.

Mark Levinson ML-50 levereras på en lastpall och det ingår en specialanpassad strömkabel, en mikrofiberduk och ett par vita handskar.

ML-50 går inte att löpa förrän i fjärde kvartalet och priset uppskattas till 50 000 dollar per par. Plus moms.

Lasse Svendsen
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

1 reaktion på ”Jubileumsförstärkaren Mark Levinson ML-50”

  1. Håkan Ståhl

    Hej, schottkydioder är inte ett varumärke, utan en typ av dioder från flera tillverkare!

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Uppdaterad version av unik konstruktion

High-end DAC med dedikerad hörlursutgång.

Kompromisslösa tonarmar

Hifi-mässan växte ur sina ramar

En sådan här skivspelare har du aldrig sett förut

Kom till hi-fi-mässa i helgen

Skivspelare för fansen

Spotify Pro – Mer för Wall Street än för användarna?

Rörförstärkare till miljonärspris

Studioljud i ett kompakt format

Nu kan du beställa denna

Kompakt TEAC-förstärkare med rejäl kraft