TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Komplett Rega-skivspelare

Rega har byggt in ett RIAA-steg i Planar 1, så att man bara behöver ett par aktiva högtalare för att lyssna på LP-musik.

Av / 2018-05-07 - 09:23
Komplett Rega-skivspelare

När skivspelarförstärkaren – eller RIAA-steget, som det också kallas bland grammofonfantaster – sitter inbyggd går det att koppla skivspelaren direkt till en förstärkare eller ett par aktiva högtalare. Det behövs alltså ingen extrautrustning.

Rega kallar den nya versionen för Planar 1 Plus. Vi har testat den flera gånger utan inbyggt RIAA-steg, då heter den Planar 1.

Foto: Rega
Foto: Rega

 

Planar 1 Plus har vanliga analoga utgångar på baksidan och det inbyggda RIAA-steget är en integrerad version av Rega Fono Mini A2D.

Kablarna från tonarmen är fastlödda direkt på kretskortet, vilket betyder kort signalväg och mindre brus.

Annons
Foto: Rega
Foto: Rega

 

Rega-skivspelaren finns med svart och vitt akryl-laminerat utförande och har tonarmen RB110 tonarm och pickupen Rega Carbon förmonterad.

Smidigare kan det knappast bli.

Foto: Rega
Foto: Rega

 

Ett par Klipsch R-14PM, eller den större R-15PM – båda med Bluetooth –, är trevliga partner till Planar 1 Plus. Alternativt Klipsch The Sixes eller KEF LS-50 om man vill gå upp en klass.

Planar 1 Plus kostar 4 000 kronor.

 

Foto: Rega
Foto: Rega
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Phonosteg med Nuvistor-rör

Retro rör-DAC från FiiO

Första integrerade förstärkaren från TAD

Äntligen är de här

Nya premium-pickuper

Streamerflaggskeppet gör något helt nytt

Teac tar bort DAC:en i ny streamer

Stream S3 är seriös svensk hi-fi utan sladdar

Nytt flaggskepp debuterar

Se vad du missade

Skivspelarikon får nytt liv

Sista chansen att skaffa en