TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

High End-mässan Stockholm

Det är här det händer i helgen.

Av / 2025-02-12 - 13:13
High End-mässan Stockholm

High End-mässan Stockholm – HEM 2025 – närmar sig med stormsteg och om man befinner sig i, eller planerar en resa till, Stockholm i helgen kan man förvänta sig ljudupplevelser på högsta nivå.

High End-mässan äger rum vid den här tiden varje år och samlar gräddan av svenska hi-fi-importörer på ett hotell i Stockholm. I år är mässan uppdelad mellan Hotel C och Klara Konferens, båda belägna i centrala Stockholm.

Hotel C är det första hotellet man ser när man anländer till city med Arlanda Express, medan Klara Konferens ligger en kort promenad bort på Klarabergsviadukten 90.

400542084
Foto. Hotel C

Välkända importörer och varumärken som HiFi Klubben, Audioconcept och Audionord finns bland utställarna och på HEM 2025 kan man lyssna på musik med utrustning från svenska APS TubeTechnique, Audio Note, Magico, KEF, DALI, Ortofon, Canton, Totem, Bassocontinuo, Fezz Audio och många, många fler.

Mässan är öppen lördagen den 15 februari kl. 10.00-17.00 och söndagen den 16 februari kl. 10.00-16.00.

Annons

Det finns gott om boendealternativ, och båda hotellen serverar mat och dryck.

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Mini-förförstärkare från Pro-Ject

Ny Sonos-förstärkare med 1 000 watt!

Spotify: Snart kan du styra algoritmen

Trådlösa skivspelare

Volvo EX60: 28 B&W-högtalare och 1 820 watt med Dolby Atmos

Skivspelare för Scorpions-fans

Nya NAD-förstärkare: Klassisk hi-fi med modern teknik

Överkomliga hörlursförstärkare

Lyxbio som krympt

Dolby Atmos för ”alla” bilar

Överkomlig skivspelare för audiofiler

Inspelningskassetten är tillbaka