Det franska företaget Atoll Electronique har just släppt sin nya flaggskeppsserie 400 Evolution, som ersätter den tidigare serien 400 Signature. Medan föregångarna hade skulpturala former är den nya serien rektangulär. De tekniska specifikationerna har också förbättrats i alla fem modellerna.

Kvalitetsbygge
Kabinettet är tillverkat av 2 mm stål med 10 mm tjocka, borstade och mikrosandblästrade frontplattor i anodiserat aluminium. Kylflänsarna, som är tillverkade av massiva aluminiumblock, absorberar mekaniska vibrationer och säkerställer samtidigt effektiv värmeavledning. Du kan välja mellan svart eller silver på alla modeller.

IN400 EVO integrerad förstärkare
Evolution 400-serien består av fem modeller som Atoll anser täcker alla våra behov. Den integrerade förstärkaren IN400 EVO levererar generösa 160 watt per kanal i 8 ohm och 300 watt per kanal i 4 ohm. Detta är mer än tillräckligt med effekt för de flesta högtalare på marknaden, och den äkta dual-mono-konstruktionen ska ge bättre kanalseparation och stereoperspektiv.

IN400 EVO har separata volymkontroller för varje kanal för bästa möjliga kanalseparation. Den kan också utökas med ett DAC-kort (DA100 eller DA200) eller RIAA-kort (P50 eller P100) för anslutning av en skivspelare, vilket gör den både flexibel och framtidssäker.

AM400 EVO effektförstärkare
Effektförstärkaren AM400 EVO erbjuder 170 watt per kanal i 8 ohm och 320 watt i 4 ohm. Om du behöver ännu mer effekt kan den bryggas till en mono-uteffekt på 600 watt. Med fyra par MOSFET-transistorer per kanal och en massiv 1 050 VA toroidtransformator bör den ha tillräckligt med kraft för att hantera även de mest dynamiska musikpassagerna med lätthet.

En helt balanserad signalväg ska bevara alla musikaliska nyanser även i bryggkopplat läge. Förstärkaren har hög bandbredd, 5 Hz till 200 kHz, vilket ska ge extra snabb och korrekt transientrespons.

PR400 EVO förförstärkare
PR400 EVO förförstärkaren använder två oberoende och perfekt synkroniserade ALPS-potentiometrar för volymkontroll, och alla kopplingskondensatorer är skärmade i separata lådor för att eliminera brus.

PR400 EVO har flera smarta funktioner, såsom möjligheten att namnge ingångarna och välja mellan två standby-lägen: låg effekt eller förvärmning. Den använder ett avancerat servosystem som konstant övervakar ljudsignalen utan att påverka den, för att säkerställa optimal ljudkvalitet och precision även under de mest komplexa musikpassagerna.

CD400 EVO CD-spelare och DR400 EVO CD-transport
Det finns fortfarande CD-entusiaster där ute, och för dem erbjuder Atoll två alternativ: den kompletta CD-spelaren CD400 EVO med äkta dual-mono-kretsar och två separata Burr Brown PCM 1792 DAC-chip, och DR400 EVO CD-transporten. Den senare är för personer som redan har en extern DAC som de är nöjda med. CD400 EVO har för övrigt även digitala ingångar, vilket gör att den kan fungera som en fristående digitalomvandlare.

Handbyggt i Frankrike
Över 80 procent av komponenterna kommer från Frankrike, och all produktion sker på Atolls anläggning i Brecey. Här lägger man tonvikten på diskreta, symmetriska komponenter som löds för hand, vilket ger bättre kontroll över kvaliteten.
Varje produkt genomgår flera tester, inklusive ett uppspelningsprov över natten, innan den lämnar fabriken. Detta ska säkerställa att du får en produkt som inte bara låter bra, utan också håller i många år.
Atoll Evolution 400: Pris och tillgänglighet
Evolution 400-serien kan nu beställas. Priserna i euro är följande:
- IN400 EVO (integrerad förstärkare): 5 390 euro
- PR400 EVO (förförstärkare): 5 200 euro
- AM400 EVO (effektförstärkare): 4 590 euro
- CD400 EVO (CD-spelare): 5 790 euro
- DR400 EVO (CD-transport): 4 890 euro
Mer info: atoll-electronique.com
1 reaktion på ”Atoll 400 Evolution: Handgjord fransk hi-fi”
Skriv en kommentar
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!




Importeras av Ljudmakarn i Stockholm i Sverige.