TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Vi har sett BenQ:s 4K-projektor

W11000 har en imponerande skarp bild tack vare 4K-upplösning.

Vi har sett BenQ:s 4K-projektor

Flaggskeppet lanseras inte förrän mitten av november men vi har redan fått en smygtitt i AV Shops lokaler. Där fanns också representanter från BenQ, bland annat en av deras taiwanesiska ingenjörer.

De berättade att W11000 är utrustad med Texas Instruments nya 0,67-tums bildpanel, precis som vi förutspådde när vi hörde de första ryktena om projektorn i januari.

Foto: BenQ
Foto: BenQ

4K-upplösningen med ungefär 8 miljoner bildpunkter skapas på liknande sätt som JVC:s e-Shift-teknik och Epsons motsvarande teknik. Det innebär att det finns två bildpaneler som jobbar i tandem för att skapa fler bildpunkter. Men medan JVC och Epson har två 1080 HD-paneler som tillsammans ger ungefär 4 miljoner pixlar har alltså W11000 två paneler som tillsammans ger äkta 4K.

Läs också: Test av JVC DLA-X5000: Den allra bästa bilden.

Projektorn stöder inte HDR (High Dynamic Range) eftersom det ännu så länge är omöjligt för någon hemmabioprojektor att göra svart tillräckligt svart och vitt tillräckligt vitt för att återge den extra ljusinformationen i HDR-material. Inte heller den enorma färgrymden Rec. 2020 stöds.

Annons
Foto: BenQ
Foto: BenQ

Däremot är W11000 förprogrammerad enligt Rec. 709, som är den internationella standarden för HDTV-material. Med andra ord kan vi förvänta oss mer korrekta färger direkt ur kartongen och alltså komma närmare filmupplevelserna som regissörerna och efterproduktionsteamet tänkte sig.

Kontrast och ljusstyrka
Ljusstyrkan anges till 2200 ANSI Lumen, vilket är oerhört bra. Med dynamisk iris är kontrastförhållandet 50 000:1, men BenQ:s representanter berättade att panelkontrasten ligger på 2 000:1. Det låter kanske inte som så mycket, men det beror på att många andra märken inte riktigt berättar hela sanningen när de ange sina specifikationer.

THX-läget kan kalibreras
En del projektorer har låsta THX-färglägen men W11000 kan kalibrera detta läge. Det kan vara praktiskt eftersom THX snarare är en mer exakt utgångspunkt att arbeta med för en professionell kalibrerare.

Första intrycket
När vi fick se bilden på AV Shops 2,9 meter breda duk så var den imponerande skarp, det gick inte att se en enda pixel. Filmen ”Revenant” med Leonardo DiCaprio i huvudrollen hade suveräna landskapsscener. Något av det skarpaste jag sett någonsin!

Linsjustering går att göra både horisontellt och vertikalt Foto: BenQ
Linsjustering går att göra både horisontellt och vertikalt Foto: BenQ

Färgerna såg så fina och neutrala ut att det är uppenbart att film inte är bäst på bio längre. Hemmabio är mycket tyngre!

Projektorn demonstrerades utan dynamisk iris. Då var det tydligt att svärtan inte var i klass med den beckmörka JVC DLA-X5000. Mörka scener kändes betydligt plattare eftersom det saknades tryck i skuggiga områden. Bilden var långtifrån dålig, men det kan gott hända att man vill använda en dynamisk iris för att strypa ljuset i sådana scener. Vi återkommer till detta när vi får in ett exemplar för test så småningom.

Priset hamnar på ungefär 50 000 kronor, samma som JVC DLA-X5000, med andra ord blir detta den allra billigaste äkta 4K-pprojektorn på marknaden. Vi ser fram emot ett testexemplar!

Foto: Geir Gråbein Nordby
Foto: Geir Gråbein Nordby

Här är specifikationerna (klicka på bilden för att förstora den).

Foto: BenQ
Foto: BenQ
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Nya JBL-soundbars med AI-ljud

Är detta världens första projektor med subwoofer?

Dolby och TCL "flexar" med ny ljudteknologi

Sony-projektorer är tillbaka i Europa efter två månaders uppehåll

Kraftpaket från Marantz i hemmabion

Projektorkris för Sony-fans

Räddning för ”döda” Chromecast-enheter på väg

Död Chromecast-enhet? Här är vad du ska göra

Denna projektor har två lasrar

Rekordstor MicroLED-TV i upp till 162 tum

Världens första ”AI-projektor” från Samsung

Hemmabio på fyra hjul: Li Auto Mega med Dolby Atmos