TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Epson lanserar bärbara RGB LED-projektorer med ljud från Bose

Epsons nya Lifestudio-projektorer är utformade för både inomhus- och utomhusbruk.

Av / 2025-09-19 - 09:06
Epson lanserar bärbara RGB LED-projektorer med ljud från Bose

Epson lanserar nu sina första bärbara projektorer med RGB-LED 3LCD-teknologi. Den nya Lifestudio-serien består av modellerna Flex (EF-71/EF-72) och Pop (EF-61/EF-62), som alla levereras med Google TV och ljud utvecklat av Bose. Dessutom finns toppmodellen Lifestudio Grand, som är en UST-projektor avsedd för mer stationär användning.

RGB-LED 3LCD

lifestudio pop flex lineup.v2 rna

De små projektorerna är utformade för att vara bärbara – från vardagsrummet och sovrummet till trädgården eller stugan – och kan projicera bilder upp till 150 tum. Med stöd för HDR10 och inbyggt spelläge (ALLM) ska de vara lämpliga för både film och spel.

Till skillnad från traditionella LED-lampor eller laserljuskällor använder de nya Epson-modellerna separata lysdioder för rött, grönt och blått. Enligt Epson ger detta bättre färgmättnad och högre ljusstyrka än jämförbara DLP-projektorer, samtidigt som tekniken är mer kompakt och energieffektiv.

Ljud från Bose

För en tid sedan hintade Epson om ett samarbete med Bose, och nu är resultatet här. Alla Lifestudio-modeller har ett integrerat högtalarsystem från Bose, samt Bluetooth-stöd och Dolby Audio. Detta innebär att projektorerna kan användas utan ett separat ljudsystem – även om många förmodligen kommer att vilja ansluta dem till externa surroundhögtalare eller en soundbar för en fullständig bioupplevelse.

Annons

Smart-TV med Google

Google TV ger dig tillgång till över 400 000 filmer och serier via olika streamingtjänster. Användarna kan logga in med sina egna profiler, och Chromecast är inbyggt för enkel delning av innehåll från mobiler och surfplattor.

Lifestudio Grand – seriens flaggskepp

ls670 scene1 sound aspect
Epson Lifestudio Grand. (Foto: Epson)

Samtidigt lanserar Epson Lifestudio Grand EH-LS670, en ny UST-laserprojektor med ultrakort projiceringsavstånd. Vi pratar om 4K PRO-UHD-upplösning, 3 600 lumen ljusstyrka och en massiv bild på upp till 120 tum – även när projektorn bara är några centimeter från väggen. Även här kommer ljudet från Bose.

Med ett kontrastförhållande på 5 000 000:1, HDR10-stöd och AI-driven bildbehandling kombinerar Epson enligt egen uppgift knivskarpa detaljer och levande färger. Grand är också anpassad för spel med låg input lag (<20 ms) och ALLM-läge. Anslutningarna inkluderar Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 och tre HDMI-ingångar, varav en är eARC.

Modeller och priser

  • Epson Lifestudio Grand EH-LS670 – 4K PRO-UHD UST laser, 3 600 lumen, ljud från Bose. Pris: 24 990 kronor
  • Epson EF-72 – 4K Pro-UHD, 1 000 lumen, LED-ambientljus, USB-C, ljud från Bose. Pris: 13 990 kronor
  • Epson EF-71 – Full HD, 700 lumen, kompakt design. Pris: 10 990 kronor
  • Epson EF-62B/N – 4K Pro-UHD, 700 lumen, flera färgalternativ. Pris: 9 990 kronor
  • Epson EF-61W/G/R – Full HD, 700 lumen, flera färger. Pris: 7 990 kronor

Epson lanserar även ett justerbart golvstativ (ELPFS01) och en trådlös karaokemikrofon (ELPKM01) som tillbehör.

De nya Epson Lifestudio-projektorerna finns i butik nu, med undantag för Grand, som kommer i november.

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Kraftfull receiver för en komplett hemmabio

Världens största basmonster!

Goda nyheter för Sennheiser-ägare

Biobild på 1-2-3?

Ta med projektorn på resan

Bioupplevelse i 4K – utan att tömma plånboken?

XGIMIs nya projektorer blir mer bärbara

Nya JBL-soundbars med AI-ljud

Är detta världens första projektor med subwoofer?

Dolby och TCL "flexar" med ny ljudteknologi

Sony-projektorer är tillbaka i Europa efter två månaders uppehåll

Kraftpaket från Marantz i hemmabion