TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

CES 2025: Världens första bil med Dolby Atmos och Dolby Vision

Under CES fick vi se och höra den allra första elbilen som har stöd för både Dolby Vision och Dolby Atmos.

Av / 2025-01-13 - 14:40
CES 2025: Världens första bil med Dolby Atmos och Dolby Vision

Dolby är känt som en framgångsrik leverantör av teknologier till audio/videoindustrin: Dolby Vision och Dolby Atmos är bland de mest etablerade streamingformaten för video och ljud idag. Den senaste trenden är att Dolby-formaten nu inte bara används för musik, hemmabio och TV, utan också sprider sig till bilunderhållning och bilar som Li Auto Mega.

Dolby CES 2025 Li Auto Mega scaled
Dolby demonstrerade sina senaste innovationer för 2025 på konsertscenen Dolby Live nära Park MGM-hotellet. (Foto: Audun Hage)

Dolby Atmos och Dolby Vision kommer till fler bilar

Som tidigare rapporterats av Ljud & Bild är Dolby Atmos-formatet redan tillgängligt på musikstreamingtjänster som Apple Music och Tidal. Dolby hävdar nu att så många som 93 % av artisterna på Billboard 2024 Top 100 har släppt musik i Dolby Atmos-formatet. Dessutom finns det en växande katalog av ljudböcker (Audible) och podcasts, som också kan avnjutas i Atmos-format.

Under det senaste året har Dolby investerat kraftigt i att expandera till fler bilmodeller. Dolby Atmos stöds nu av fler än 20 tillverkare, bland annat Cadillac, Li Auto, Mercedes-Benz, Polestar, Rivian och Volvo. Undertecknad har tidigare testat bland annat Mercedes EQE med Burmester och Dolby Atmos med gott resultat.

20250109 100820 scaled
Under besöket hos Dolby på CES fick undertecknad en första lyssning på B&W-systemet i Polestar 3, som gav en mycket raffinerad och engagerande musikupplevelse. Speciellt med musik som ursprungligen spelats in för Atmos kan det låta nästan magiskt och tredimensionellt. (Foto: Audun Hage)

Bland de nya samarbeten som lanserades på CES 2025 fanns Sony Honda Mobility och deras efterlängtade elbil AFEELA. En annan nykomling är 2025 Cadillac OPTIQ, som har ett AKG-ljudsystem med 19 högtalare. Dolby uppges också ha ett nära samarbete med chip- och DSP-leverantörer som Analog Devices, MediaTek, NXP® Semiconductors och nu även Texas Instruments, för att rulla ut Dolby Atmos till fler nya bilar.

Dessutom kommer det att bli enklare att uppgradera befintliga, äldre bilar med en Dolby-kompatibel installation. På CES presenterade Pioneer en ny huvudenhet och ett 4-kanals högtalarsystem med stöd för Atmos, som är avsett för eftermarknaden.

Annons

Li Auto Mega: Första bilen med Dolby Vision

CES 2025 markerade också debuten för HDR-formatet Dolby Vision i bilsammanhang: Kinesiska Li Auto Mega har tre OLED-skärmar (en i mittkonsolen fram, en för passageraren i framsätet och en för passagerarna i baksätet) som stöder Dolby-formatet för ökad dynamik och kontrastomfång.

20250109_102147-scaled 20250109_100228-scaled 20250109_100250-scaled
<
>
Li Auto Mega (Foto: Audun Hage)

Dolby Vision-systemet som används i Li Auto är av IQ-typ, med ljussensorer som automatiskt anpassar displayen till ljusförhållandena i och utanför bilen. Dessutom är högtalarna strategiskt placerade i förhållande till skärmarna för att säkerställa korrekt lokalisering av dialoger och liknande.

I den här bilen kan man njuta av tillgängliga streamingtjänster med OLED, HDR-bildkvalitet och 3D-surroundljud från ett Dolby Atmos-system med hela 21 högtalare och totalt 2 160 watts uteffekt, allt medan man kopplar av i rejäla ”kaptensstolar” med inbyggd massage. Vi fick en liten demo på Dolbys utställning och vi måste säga att ljudet gick långt utanför den rymliga kupén. Systemet spelar mäktigt med kraftfull dynamik, tydliga övertoner och en saftig djupbas.

Det här är definitivt en bil som passagerarna kommer att älska, men det återstår att se om föraren kommer att kunna hålla bilen på vägen medan barnen spelar den senaste Marvel-filmen! Men med självkörande bilar, eller medan bilen laddas, skulle detta vara ett välkommet alternativ för hela familjen.

 

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Kraftfull receiver för en komplett hemmabio

Världens största basmonster!

Goda nyheter för Sennheiser-ägare

Biobild på 1-2-3?

Ta med projektorn på resan

Bioupplevelse i 4K – utan att tömma plånboken?

XGIMIs nya projektorer blir mer bärbara

Nya JBL-soundbars med AI-ljud

Är detta världens första projektor med subwoofer?

Dolby och TCL "flexar" med ny ljudteknologi

Sony-projektorer är tillbaka i Europa efter två månaders uppehåll

Kraftpaket från Marantz i hemmabion