På 80-talet var vi många som satt hemma framför en liten TV och fascinerades över möjligheterna med vår första dator. Visst, C64 programmerades i BASIC, hade bara 64 kB minne, 320×200 pixlars upplösning och 16 färger och det tog en evighet att ladda in program från kassettband. Men vi älskade den. Så här drygt 30 år sedan den lades ner har tillverkaren Commodore fått en ny ägare som vill återskapa maskinen för en modern värld.

Datorn kommer levereras färdigbyggd, till skillnad från en del tidigare hobbyprojekt som varit byggsatser. Förutom den traditionella beiga färgen kan den mot en extrakostnad fås i genomskinligt chassi med ljuseffekter på insidan, eller helt i guld för de som gillar bling-bling.

På insidan hittar vi ett återskapat moderkort som säga vara ”99 procent kompatibelt med alla 80- och 90-tals spel, spelkassetter och tillbehör”. Vad som är nytt är att man slipper antennkabel för grafiken utan kan ansluta en HDMI-sladd till sin moderna tv, det finns wifi för uppkoppling och man slipper spola kassettband utan kan lagra programmen på ett USB-minne.

Vad som fångade vårt öga är att det står i specifikationerna att moderkortet har ”2 SID-platser”. SID var ljudkretsen som gjorde den karaktäristiska musiken möjlig. Med tanke på att SID-kretsar är mer eller mindre omöjliga att få tag på så listas även en UltiSID emulator. Detta kan vara vad som gör att datorn inte är hundra procent kompatibel.
Det ska sägas att företaget inte skapat produkten från början, utan den är baserad på Ultimate 64 Elite-II moderkortet skapat av Gideon Zweijtzer, som också listas som en partner på webbsajten.
Som det ser ut nu siktar de på att börja leverera den nya Commodore 64 i oktober, men med reservation för oförutsedda förseningar.
Läs mer hos Commodore