L&B:s Julkalender: Lucka 11
Delta
Av all otaliga systemkameror vi har testat är Olympus OM-D E-M1 Mark II en av de allra bästa. Tack vare inbyggd femaxlars och femstegs bildstabilisator, 20 Mp-bildsensor och snabb autofokus är den en oerhört användbar kamera.
Nu kommer den i en silvergrå version utan några tekniska nyheter alls, men i ett begränsat antal om 2 000 exemplar. Den silverfärgade versionen går att köpa från och med slutet av februari, till samma pris som den svarta. Alltså 18 000 kronor för enbart kamerahuset.
Olympus firar 100-årsjubileum 2019 och under året kommer det garanterat flera nya kameramodeller, inklusive specialutgåvor som den här.

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.
Vill du läsa hela artikeln?
Med LB+ Total får du tillgång till ALLT innehåll på Ljud & Bild och LB Home
Redan prenumerant? Logga inn.
Vill du ha tillgång till enbart Ljud & Bild eller LB Home?
Klicka här för att beställa Ljud & Bild
Klicka här för att beställa LB Home
Utvecklad tillsammans med Leica
En uppsjö av nyheter från Canon
Leica-kameran skyddar dina rättigheter.
Leica släpper extrem vidvinkel
Välj vilka bilder du vill skriva ut
Extremt zoomobjektiv från Canon
Superlätt superteleobjektiv
Hobolite lanseras i Norden
Korrekta färger från din videokamera
0