De två mycket kapabla systemkamerorna i Panasonics Lumix-serie, S5IIX och S5II, får en ny firmwareversion som uppgraderar funktionaliteten.
S5IIX får en ny firmwareversion V2.0, medan S5II uppgraderas till V3.0, och båda kommer att finnas tillgängliga den 22 april på Panasonics hemsidor.
Bland uppgraderingarna finns förbättrad bildstabilisering, och motivigenkänning med ögonfokus på djur, samt detektering av bilar och motorcyklar. Men viktigare för många är förmodligen proxy-inspelning och direktuppladdning till Frame.io på Adobes plattform.
Proxy-inspelningar kan sparas som MOV-filer i upp till 4K-kvalitet, men det finns även stöd för 10-bitars 1080p HD och 8-bitars 720p HD.
Inspelningarna kan laddas upp till Frame.io-plattformen, och det gäller även råfiler och jpeg-filer.
Lumix S5II får även möjlighet att ta bilder upp till 1,5 sekunder innan slutaren är helt nedtryckt, med en hastighet av 30 fps.

Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



